Страсна недеља почиње у понедељак после Цвети, а траје до недеље када је Васкрс, један од два највећа хришћанска празника. Цела та недеља протиче у знаку побожности, молитве, благости и умерености, чиме се припремамо за најрадоснији хришћански празник.
Данашњим даном, страсним понедељком почиње седма недеља поста, која се назива велика или страсна недеља. По црквеном предању, назив велика, ова седмица је добила због тога што је у овој недељи, Исус Христос учинио велика дела. Исус је уништио смрт, победио грех и скинуо проклетство са људског рода, чиме је отворио пут ка рају. Назив „страсна”, ова недеља је добила, јер су у овим данима појачане молитве, бдења, као и пост. Ова недеља је радна. У њој се врше велике припреме за највећи празник, Васкрс, када се ништа не ради.
Од Чистог понедељка до Лазареве суботе пости се Света четрдесетница, баш као што је и Исус Христ постио 40 дана после свог крштења. На њу се наставља Велика недеља посвећена страдању и смрти Христовој, па се зове и Страдална, Страшна али и Страсна седмица.
Током Страсне недеље важи правило строгог поста - у старо време и манастирима само сухоједење - што значи, једе се хлеб и пије вода. Тако строг пост укључивао је само један оброк дневно, а за Велики петак обичај је да се не једе ништа. Сухоједење може да укључи и сирову храну, а опште правило поста за све вернике гласи да се се ове седмице једе "на води", осим на Велики четвртак када је разрешење на уље и вино, у знак успомене на Тајну вечеру
За Велики петак правило је да се не једе ништа до изношења плаштанице, до 15 часова, а после тога се једе лак оброк спремљен "на води".
Велики петак је једини дан у години кад не звоне звона, а на овај дан фарбају се и васкршња јаја.