У црквеном календару, 14. јануар, дан када се слави и српска Нова година, обележен је црвеним словом, а бројни су и Срби чија је ово крсна слава.
Свети Василије Велики архиепископ Кесаријски рођен је у време цара Константина. Још као некрштен учио је 15 година у Атини филозофију, реторику, астрономију и све остале светске науке тог времена.
У зрелим годинама крстио се на реци Јордану заједно са својим бившим учитељем Евулом. Био је епископ Кесарије Кападокијске близу 10 година, а свој земни живит је завршио са напуних 50 година од рођења. У црквеној служби назива се пчелом цркве Христове, која носи мед вернима и жаоком својом боде јеретике.
Сачувана су његова многобројна дела - богословска, апологетска, подвижничка и канонска а исто тако и служба, названа по његовом имену. Ова служба служи се 10 пута у години, и то 1. јануара, уочи Божића, уочи Богојављења, у све недеље Часног поста осим Цветне, на Велики Четвртак и на Велику Суботу.
Био је велики поборник Православља, морално чист и изузетно ревносан, велики богословски ум, велики стројитељ и стуб цркве.
Свети Василије Велики се мирно се упокојио 1. јануара 379. године.
За овај дан везују се многи обичаји. У неким крајевима се понављају обичаји који су везани за Божић.
На Мали Божић, наиме, поново се уноси бадњак, опет долази положајник, а на трпези би требало да буде глава божићне печенице која се чува до тог дана. У неким крајевима се на тај дан спаљују остаци бадњака.
У неким местима у Војводини до данас се задржао обичај да се на раскршћима пале ватре. Верује се да има чистилачко дејство, и улогу јачања Сунчеве светлости и топлоте. Из истих разлога су у Херцеговини остатке бадњака од Божића спаљивали на Мали Божић.
Као што се за Божић меси чесница, за Мали Божић се меси посебан хлеб "василица", у који се ставља зрневље многих житарица, бундеве, пасуља, бобице дрена – за здравље, и метални новчић као симбол богатства и среће.
Срби верују и да би на Мали Божић требало избегавати свађе, јер, ако Нову годину тако почнемо, свађаћемо се целе године.
14. јануар требало би дочекати будан.
У неким крајевима, у том бдењу многе девојке би гатале да ли ће се те године и за кога удати. Посебно је занимљиво гатање девојака у Босни. Оне се пре сванућа пењу на таван, затим баце своју обућу кроз врата напоље, па ако обућа, кад падне, буде усмерена од куће – знак је да ће у том правцу удати.
У неким крајевима се веровало да ће бити родна година ако на овај дан падне снег или буде облачно.