На дан 2. августа, у најтоплије доба године, народ не ради у пољу јер слави једног од најстрожијих светитеља, непоколебљивог громовника Илију.
Када на Светог Илију пуцају громови народ каже да то светац гађа ђаволе, па се не ваља крстити. Народ каже и да би требало добро гледати место где гром удари јер је то знак да се ту крије нечастиви.
По предању, на Светог Илију преподне је лето, а поподне јесен. Након овог дана, више се не купа у рекама.
По једном народном обичају, три дана пре и три дана после Св. Илије, жене не перу кошуље јер се верује да ће се покидати. Исказује се велико поштовање према води - веровало се да тих дана ни орлови не пију воду.
Стара народна пословица каже: "Од Светог Илије сунце све милије", што значи да се од данашњег дана време мења и да је од лета остало веома мало.
Српска православна црква 2. августа обележава Илиндан, дан посвећен Светом Илији, заштитнику ваздухоплова, чувару од олуја, громова и ватре
Према предању обичаји налажу да на Светог Илију једете мед како бисте били здрави, а мајке обавезно да деци намажу образе медом како би целе године деца била чила и весела.
Народ му се моли да "отклони праведни гнев Божији и избави све градове и села наша од суше и глади, од страшних бура и земљотреса, од смртоносних рана и болести, од напада непријатеља и међусобне борбе".