Kњига „Урнебесна физика“ је збирка експеримената из физике, коју је написао дугогодишњи професор и научник Светислав Пауновић у сарадњи са двојицом писаца за децу - Бранком Стевановићем и Игором Коларовим,са жељом да је прилагоде тако да буде занимљива читаоцима свих узраста. На жалост, професор Пауновић није доживео да види реализовану своју идеју која ових дана доживљава 9-то издање, а 1000 примерака је преведено на македонски језик.
„ Професор Пауновић је предавао у многим школама, између осталих и у неким колеџима у Торонту. Када је зашао у године, добио своје унучиће, хтео је да остави њима и њиховој генерацији нешто што би их подстакло на бављење физиком желећи да им покаже да је оно, чему је он посветио живот а то су физика и електротехника, подједнако занимљиво као и било која друга област“, прича Бранко Стевановић, један од аутора књиге.
У књизи се, поред бележака и анегдота о познатим светским и нашим физичарима, налазе експерименти зачињени занимљивим, необичним подацима везаним за овај предмет који често зна, поред математике, представљати „баука“. Писана са дозом комике, „Урнебесна физика“ успева да превазиђе почетну баријеру неразумевања и загонетања коју природа и свет око нас представљају.
„Ми све време пропагирамо учење кроз забаву, а у пракси се то јако ретко дешава. Ова књига је просто привукла пажњу и читалаца којима је намењена али и онима који би тек требало да чекају у реду да је прочитају. Тако смо добили обавештење да је радо читају и у дечијим вртићима, а мислим да је то и због лепе сарадње са илустраторком, Аном Петровић“.
У дружењу са Бранком Стевановићем, деца су имала прилику и да изведу неколико експеримената, објашњавајући кроз њих на једноставан, занимљив и интригантан начин поједине законе из физике који прате области из уџбеника за 6. разред. Аутори књиге наглашавају да су сви експерименти написани у овој књизи безбедни за децу, али није на одмет да уз њих буде "неки одрастао човек са мањком авантуристичког духа".
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs