Од 1. јануара наредне године деца која имају дијабетес и која су на инсулинској терапији, о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање добиће сензоре за мерење шећера у крви, најавио је данас министар здравља Златибор Лончар.
То значи да малишани више неће морати да се боцкају више пита дневно како би измерили ниво шећера у крви.
„Знате колико је тешко када треба више пута дневно да убодете дете које има две, три године. То је тешко и за дете и за родитеље", рекао је председник Дијабетолошког савеза Србије Александар Опачић на конференцији за новинаре посвећеној Светском дану борбе против дијабетеса.
Министар здравља истакао је да је већ донета одлука да се од 1. јануара наредне године деца која примају инсулинску терапију добију сензоре за мерење шећера у крви о трошку РФЗО.
Апарат који без боцкања мери шећер у крви заправо има два дела - сензор који се поставља на надлактицу руке и читач који се прислања на сензор и тако се читају подаци са њега.
Процењује се да у Србији дијабетес има око 710.000 одраслог становништва. Болест се све чешће јавља код деце и адолесцената због епидемије гојазности.
Извор: Тањуг