Е-учионица је образовна платформа прилагођена потребама модерне наставе, а њу су заједнички покренуле издавачке куће „Клетт“, „Нови Логос“ и „Фреска“. Она представља систем за управљање учењем (ЛМС), који виртуелно опонаша структуру школског система, пише Блиц.
Образовни филмови преузети су од реномираних светских продукцијских кућа и прилагођени наставном програму у Србији. Квалитетне анимације наменски су осмишљене у складу с новим Планом и програмом наставе и учења, док сложене концепте, попут кружења воде у природи, сфера у Земљином омотачу или система за наводњавање, наставник више не мора да црта кредом на табли, јер су објашњени занимљивим симулацијама.
Дигитални уџбеници садрже велики број креативних интерактивних задатака и тестова за проверу знања. Могу се користити на часу или за учење и обнављање градива код куће.
Осим што учење чине занимљивим, дигитални уџбеници развијају тзв. дигиталну компетенцију, којом се ученици оспособљавају за будућа занимања. Према једној популарној теорији, предвиђа се да ће се око 60% садашњих ђака у нижим разредима основне школе бавити занимањима која још увек не постоје, а да ће чак 90% будућих занимања подразумевати активну употребу рачунара и интернета.
Да је наш систем образовања спреман да створи темељ за овакву будућност, показује се у пракси већ ове школске године, а дигитални уџбеници издавачких кућа „Клетт“, „Нови Логос“ и „Фреска“ часове су учинили динамичнијим и креативнијим, јер омогућују усвајање нових појмова на начин који је ученицима близак.
Примена дигиталних уџбеника, поред електронских дневника, од ове школске године уведена је у Основној школи „Миливоје Боровић“ Мачкат.