Дијабет- једно од најзаступљенијих хроничних незаразних обољења (видео)

др Спасојевић

Дан борбе против шећерне болести обележен је јуче широм планете. Кампања скреће пажњу на питања од највеће важности за људе који су оболели од дијабетеса, а самим тим и на превентиву болести. У нашој земљи, овај здравствени проблем има преко 700 000 људи.

Дијабет је једно од најзаступљенијих хроничних незаразних обољења са којим се сусрећемо. На глобалном нивоу од 1980. године, број оболелих од дијабетеса се скоро удвостручио са 4,7% на 8,5% у одраслој популацији. Ово одражава пораст повезаних фактора ризика као што су прекомерна тежина или гојазност.

„Јуче је обележен 14. новембар као Дан борбе против шећерне болести под слоганом „Шећерна болест, благостање“, односно превенирати факторе ризика који доводе до настанка шећерне болести. У Дому здравља Чајетина кроз свакодневну праксу лекари разговарају са пацијентима и имамо неке скрининг тестове са којима упознајемо пацијенте. То су упитници где ми постављамо питања како би открили да ли је та особа склона ризику за развој дијабета. Прво је битна старост пацијента, телесна тежина, да ли је особа на хипертензивној терапији, да ли редовно конзумира воће и поврће, да ли има редовну физичку активност и на основу бодовног скора ми проценимо, у наредних десет година да ли она има склоност ка развоју дијабета“,  каже др Мирјана Спасојевић, Дом здравља Чајетина. 

Важан корак у превенцији је контрола гликемије, нарочито код особа код којих је утврђен дијабетес, затим редовна физичка активност - бар тридесет минута дневно, као и престанак коришћења цигарета јер пушење спада у битан фактор ризика. 

„Важно је напоменути компликације до којих доводи дијабет, а то су најчешће срчани и мождани удари, доводи чак и до дијабетесне ретинопатије, односно касније до слепила, затим бубрежна дисфункција, али и до периферне неуропатије, развоја инфекција, а касније и до ампутације неког екстремитета". 

Ипак, важно је истаћи да се  дијабетес може лечити а последице од овог обољења могу се избећи или одложити лековима, редовним прегледом и лечењем компликација. Због тога се у Дому здравља у Чајетини обраћа посебна пажња на рањиве групе грађана.

„Дом здравља Чајетина је обележио Дан борбе против шећерне болести и редовном контролом гликемије у дому пензионера као и давањем промотивног материјала. Значи, циљ јесте превенција, борба против фактора ризика који ће довести до настанка дијабетесне болести и да се подигне свест о томе“, рекла је др Мирјана Спасојевић. 

Светски дан борбе против шећерне болести је највећа светска кампања за подизање свести о дијабетесу , пошто је по први пут једно незаразно обољење означено као глобални проблем који се третира попут инфективне епидемије.