Управа за пољопривредно земљиште је објавила два конкурса за доделу бесповратних средстава- за набавку опреме за наводњавање и за радове на ископу, бушењу бунара у функцији наводњавања, навели су из Пољопривредне саветодавне стручне службе Ужице.
Конкурсу за набавку нове опреме за наводњавање у 2021. години се могу одазвати предузетници, земљорадничке задруге, пољопривредници као носиоци комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, привредна друштва, научноистраживачке организација, факултети и институти, средње стручне школе у подручју рада пољопривреде и високе школе струковних студија из области пољопривреде коју је основала Република Србија.
Потребно је да су уписани у Регистар пољопривредних газдинстава, да су у активном статусу и да су уписане у Регистар парцеле на којима се поставља опрема за наводњавање.
Пријаве могу поднети за набавку опреме минималне вредности 40.000 динара без урачунатог пореза на додату вредност.
Највише могу добити 3.000.000 динара без ПДВ-а по поднетој пријави.
– Износ средстава који се одобрава је до 60% вредности набављене опреме за наводњавање без урачунатог пореза на додату вредност на коју се односи пријава и која се сматра прихватљивим инвестиционим улагањем у смислу овог конкурса, рекла је за Радио Луну саветодавац за воћарство у ПССС Ужице Ана Ђоковић.
– Подносиоци пријава на конкурсе могу да остваре право на средства ако за предметно инвестиционо улагање не користе и неће користити подстицаје, субвенције и донације по другом основу и код других органа и институција, подсећају из Пољопривредне саветодавне стручне службе Ужице. Носиоци комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, уписаног у Регистар у активном статусу, могу поднети пријаву како би добили финансијску подршку за ископ, бушење једног бунара у функцији наводњавања.
– Услов је да је уписао у Регистар парцелу која је земљиште које се користи за пољопривредну производњу (њива, врт, воћњак, виноград, ливада, пашњак и трстик) на којој се треба да се врши ископ/бушење бунара у функцији наводњавања и власник је те парцеле, објаснила је Ђоковић.
Највише 180.000 динара, без урачунатог пореза на додату вредност, може добити подносилац пријаве.
– Износ средстава који се одобрава је до 80% вредности по дужном метру ископа/бушења бунара, односно до 3.000 динара по дужном метру ископа/бушења бунара без урачунатог пореза на додату вредност, навела је Ана Ђоковић истакавши да се за појашњења око конкурса грађани могу обратити Пољопривредној саветодавној стручној служби Ужице.
Из буџета Републике Србије је укупно издвојено 4.000.000 динара за конкурс и спровођење радова на ископу и бушењу бунара у функцији наводњавања.
Конкурси су отворени до 24. маја, закључно са тим датумом.
Извор: Радио Луна