До средине септембра други круг обука о енергетској санацији стамбених зграда

пк


У Привредној комори Србије (ПКС) 5. септембра је почео други циклус обука “Улога управника и локалне заједнице у програму енергетске санације стамбених зграда”, у оквиру пројекта “Боља енергија” Америчке агенције за међународни развој (УСАИД), с циљем да се подстакне ефикасније коришћење чистих енергетских ресурса у грађевинарству и унапреди енергетска безбедност у стамбеним зградама.

ПКС, у сарадњи са УСАИД Србија, организује бесплатне обуке за организаторе професионалног управљања, управнике вишестамбених зграда, општинске енергетске менаџере и службенике локалних самоуправа задужене за стамбена питања, наведено је у саопштењу.

“‘Боља енергија’ је пројекат који има за циљ да подстакне ефикасније коришћење енергетских ресурса у грађевинарству и унапреди енергетску безбедност у стамбеним зградама”, рекла је руководилац Службе за едукацију ПКС Ивана Ковачевић.

Према њеним речима, циљ је да се подстакне и улагање у енергетску ефикасност у зградама и прошири употреба обновљивих извора енергије уз ублажавање утицаја енергетског сектора на животну средину.

Обуке се реализују у два циклуса, у шест регионалних комора у Новом Саду, Нишу, Зајачару, Ужицу, Крагујевацу и Сомбору, као и у ПКС у Београду.

Први циклус обука, од 5. до 14. јула, прошло је 400 полазника колико се очекује и у другом кругу обука које ће трајати до 14. септембра.

Стручњак за енергетску ефикасност ПКС Марко Николић рекао је да је идеја семинара да се подигне свест управника и стамбених заједница о начинима и моделима финанирања унапређења мера енергетске ефикасности на њиховим објектима.

“Управнике зграда највише занима како доћи до средстава, који су начини финансирања, да ли постоји могућност да се добију донације и како јединице локалне смоуправе могу да обезбеде средства за објекте”, објаснио је Николић.
Управница стамбене зграде у Београду, Мирјана Шурјанчев, казала је да обуке похађа како би добила информације на који начин њена стамбена заједница може да обезбеди финансијска средства за реконструкцију фасаде солитера.

Професионални управник зграда из Београда, Дејан Вујичић, сматра да је важно да се формирају и увећавају инвестициони фондови при зградама и оснују државни гарантни фондови, а како би када се деси хаварија на објекту могло брзо и ефикасно да се реагује.

Енергетски менаџер Општине Гроцка, Филип Обрадовић, подсетио је да су све јединице локалне самоуправе са више од 20.000 становника у обавези да имају енергетског менаџера, који се, између осталог, бави праћењем потрошње енергије на нивоу општине и свих објеката под ингеренцијом локалне самоуправе.

“Улога енергетског менаџера је да осмисли добар план енергетске ефиксаности за све јавне објекте у оквиру локалне самоуправе и направи програм енергетске ефикасности који је у складу са буџетом локалне самоуправе”, објаснила је енергетска менаџерка Општине Петровац на Млави Снежана Станковић Мијатовић где су основне школе енергетски саниране, а инвестирано је и у стамбене објекте.
Указано је да се обуком у ПКС, коју финансира УСАИД Србија, стичу и потребна знања за идентификацију, пројектовање и енергетску реконструкцију стамбених зграда, као и о могућностима доступних модела финансирања, извора средстава и процедура неопходних за успешно обављање енергетске обнове и побољшање енергетске ефикасности.

Обука обухвата и правне процедуре за енергетску санацију зграда, а у складу са законском регулативом Србије.