Упис деце у први разред основне школе званично почиње и према подацима Републичког завода за статистику у Србији има 68.500 будућих првака, што је 2.500 мање него прошле године.
У школску 2014/2015. годину крећу деца рођена од 1. марта 2007. до краја фебруара 2008. год. односно, свако дете које има најмање 6,5 а највише 7,5 година. Малишане који крећу у школу, тестирају школски психолози и педагози, а морају да обаве и систематски преглед код педијатра, специјалисте за ОРЛ, очног лекара и логопеда.
Упис би требљало да се изврши до краја маја, али се обично продужи и до самог почетка нове школске године, посебно за родитеље чија се деца нису уписала због пресељења или за прваке који долазе из категорија осетљивих група и немају стално место боравка, рекао је Тањугу помоћник министра просвете Љубиша Антонијевић.
Новина је да се родитељу или старатељу изузетно може одобрити да одложи упис детета у први разред, ако дете, на пример, због психофизичког развоја није спремно за школу. Родитељ у том случјау мора имати мишљење комисије у којој су педагог, психолог, педијатар, као и прибављено мишљење интерресорне комисије. Од докумената потребан је извод из матичне књиге рођених, потврда о пребивалишту, доказ о здравственом прегледу детета и потврда да је дете похађало припремни предшколски програм. Деца из осетљивих друштвених група могу да се упишу у школу без доказа о пребивалишту родитеља и потребне документације, рекао је Антонијевић и истакао да и ове године остаје пројекат "бесплатних уџбеника" од 1. до 4. разреда.
За децу са моторичким и чулним сметњама школа доноси индивидуални образовни план. Након провере спремности постоји могућност ранијег поласка у школу, са шест до шест и по година. Такође, ако дете старије од седам и по година, због болести или других разлога, није уписано у први разред, може да се упише у први или одговарајући разред на основу претходне провере знања. Законска обавеза родитеља или старатеља је да упише дете у школу, а ако то не учини предвиђене су новчане казне од 5.000 до 25.000 динара.