У чајетинском селу Трипкова на домаћинству Томића развијен је органски узгој поврћа и лековитог биља, а главни мотив Госпе и Милана Томића није зарада већ здравље. На газдинству се не примењују агротехничке мере, нити се користе вештачки препарати већ се све ради природним методама у производњи која ће ускоро бити званично сертификована као органска.
https://www.youtube.com/watch?v=xud4Fft6q00&feature=youtu.beБрачни пар Томић већ 40 година је посвећен здрављу и здравом начину живота, а циљ им је да то пренесу и на друге. Њихов врту у селу Трипкова данас је мало огледно добро подељено на засаде органског поврћа и органског лековитог биља.
"Здрава земља, здрава биљка, здрав човек. У овом земљишту све врви од живота, ту живе микроорганизми, алге, актиномицете, те мале животињице које штите биљку од болести,"каже Госпа Томић. Одлика производње код Томића је да се не врши дубинско орање, не користе се вештачка ђубрива и препарати за прскање, а залива се изворском водом и кишницом уз ђубрење компостом који сами праве. У два повртњака налази се око 20 врста поврћа, а гаје и соју, стари кукуруз „осмак“, као и кромпир на један другачији начин.
"Ми немамо потребу да прскамо наш кромпир. Може на два начина да се гаји. Може да се уопште не оре земља, само се мало закопа, сложи се кромпир и покрије са сламом или папрати. Први пут се покрије кромпир са једно 10цм, он пробије ону папрат и изникне и дода се још мало. Ту нити има копања, нити прскања, нити прихране. Све је сама природа урадила. У великом врту је на класичан начин посејан кромпир, у бразду или у оџак, и после тога је покривен са једно 15цм папрати, и ту нема траве, држи влагу а нема златице."
Врт са органским лековитим биљем који имитира природно окружење оформљен је током 90их година са семенима са Института „Јосиф Панчић“, а данас има 16 врста лековитог биља, међу којима су жалфија, матичњак, рен, оман, нана. Ове биљке се суше на промаји и од њих Томићи праве капи и еликсире.
"Kраљица лековитости је жалфија. Тврди се да онај коме пред кућом расте жалфија, тај здрав дочека 125 година. Друга биљка, по мени, је матичњак. То је биљка ведрине. Она је данас јако важна, јер је највећи део људске популације у стресу, а ова биљка има моћ да туробне мисли претвори у лепе. Нану сви познају. Све што постоји везано за проблеме у пробави, она може да реши, ако је зналачки и како треба употребите. Оман је импозантна биљка. Данас јако много људи болује од астме, а то је биљка која може астму потпуно да излечи, да се не користи пумпица, без инфузије и да људи не добијају нападе,"
каже Госпа Томић која је користећи дугогодишње искуство и богату литературу, иако је инжењер техничких наука, недавно издала своју другу књигу „Органски врт – пут до здравља“ са поучним искуствима, детаљима и препорукама.
Производња на газдинству Томића је ушла у процес сертификације, па ће након извршених контрола добити званичан сертификат о органској производњи. Учествовали су на многим предавањима у земљи, али и на сајму органске производње у Нирнбергу, а подршку за свој рад имају од Центра за органску производњу Ужице и Еко аграра из Чајетине.