Донета одлука о начину штрајка просветних радника – школе подељене у четири групе

u

Репрезентативни синдикати у просвети за 1. новембар најавили су потпуну обуставу рада школа, а од 4. новембра почиње штрајк у виду скраћења часова на 30 минута. И пре него што је ова одлука званично донета, почетком недеље, из синдиката су најавили да ће се штрајк одвијати „подељено“ према школским управама.

Штрајкачи подељени у четири групе
Данило Глигорић, председник Синдиката радника у просвети Србије, прецизирао је за Данас да ће штрајк у законским оквирима подразумевати скраћење часова на 30 минута.

Планирано је да се прве недеље штрајка, од 4. до 8. новембра штрајкује у Београду и Школској управи Пожаревац. Будући да у престоници има велики број школа, одустало се од првобитне идеје да се у истом тренутку штрајк спроводу у четири школске управе.

Наредне недеље, у законском штрајку ће бити Нови Сад, односно Војводина и школе с подручја школске управе Ваљево.

Треће недеље новембра часови ће бити скраћени у школама с подручја Ниша, Врања, Лесковца, Зајечара, као и у Школској управи Крушевац, а четврте недеље у централној и западној Србији, то јест у школама у Краљеву, Чачку, Горњем Милановцу, Крагујевцу, Ужицу и Пријепољу.

Конференције за новинаре биће организоване четвртком у једном од већих градова. Ако у међувремену дође до усвајања буџета који није повољан за запослене у просвету биће организовани додатни протести, а штрајк ће бити „заоштрен“.

Глигорић је оценио да су захтеви просветних радника разуми и да Влада може финансијски да их издржи, „јер је новац који се дели на разним страна много већи од средстава које траже просветни радници“.

Коментаришући подршку неких директора школа Глигорић је истакао да су и они сами незадовољни јер раде изузетно важан и одговоран посао, а такође су мало плаћени.

Оценио је да су директори веома осетљиви на положај својих првих сарадника у школама – психолога и педагога, који, поред разредних старешина, носе рад школа, а заостају и по платама и по статусу у школама и друштву.