Привредно друштво за развој пољопривреде „Златиборски еко аграр“ за воћаре нашег краја организовало је предавање о воћарској производњи. На овом скупу највише се говорило о савременим системима гајења и резидбе шљиве, формирању огледних засада на територији наше општине, као и заштити шљиве од болести и штеточина.
Поред представљања савремених система гајења и резидбе шљиве, др. Милан Лукић са „Института за воћарство“ из Чачка, посебан акценат ставио је на резултате постигнуте формирањем огледних засада воћа на подручју Општине Чајетина. Експериментални засади рађени су код бираних произвођача који имају услове и желе да прихвате заснивање савремених засада шљиве, крушке, а у наредном периоду и леске.
„Ја сам, најпре, задовољан сарадњом са „Еко аграром“ али и са власницима експерименталних засада. Сви произвођачи озбиљно су прихватили све што смо им сугерисали, обзиром да смо имали неколико посета током протекле године. Свако од њих је, сразмерно својим могућностима, применио неке од предложених мера. Они који то нису учинили, схватили су где су погрешили и закључили да једино уз максималну примену технологије гајења и стручну подршку науке и струке могу остварити добре резултате“, рекао је Лукић.
На тему: Заштита шљиве од болести и штеточина говорио је дипломирани агроном Милован Вуксановић из „Пољопривредне школе“ из Пожеге. Он је присутнима предочио разлику између индустријализоване хемијске заштите и како је рекао, застареле (органске) производње у шљиварству. Ниједна од њих на терену се није показала успешном, па се кренуло у изналажење других решења.
„Предлажемо нешто између, неку интегралну заштиту, уз контролу нивоа хемијске заштите. Неопходно је доста више рада као и контроле над воћем, све да бисмо имали здравију природу и заштићене засаде шљивика“, истиче Вуксановић.
О коришћењу хемијских средстава у заштити шљиве, рекао је: “ Људи који озбиљно желе да се баве воћарством , врло често подлегну јаком притиску трговинских кућа, па користе хемију и када то није потребно. Произвођачи нису у обавези да знају хемијски састав производа. Битно је да се тај препарат налази на листи дозвољених и да се користи уз консултацију агронома“.
Присутнима на овом скупу представило се предузеће SIROGOJNO COMPANY , које је присутнима предочило свој начин пословања као и услове сарадње са коперантима.
Своју презентацију имало је и предузеће FLORIVA DOO Ивањица.