У оквиру пројекта Exchange4 “Имовина локалне самоуправе – Важна карика локалног економског развоја“, званичници општине Чајетина, угостили су представнике општина Беочин, Шид и Сремски Карловци, као и невладине организације Центар за равномерни регионални развој из Београда.
Реч је о пројекту који подразумева спровођење низа активности у циљу успостављања ефикаснијег модела управљања јавном имовином у 3 војвођанске општине: од формирања посебне јединице општинске управе за управљање имовином и усклађивања локалних прописа са националном регулативом у овој области, преко едукације запослених у општинским управама и јавним предузећима за управљање имовином, набавке рачунарске опреме и софтвера за управљање имовином, до формирања регистра општинске имовине и уписа права власништва у јединствени регистар непокретности Републичке дирекције за имовину.
Општина Чајетина, која је пре неколик година успоставила успешан механизам управљања општинском имовином, ментор је и пример добре праксе поменутим општинама.
Бојана Божанић, помоћница председника општине Чајетина, овом приликом рекла је да, општина Чајетина има искуства у овој области, будући да је пре неколико година учествовала у пројекту, који је такође финансирала Европска унија, а тиче се коришћења софтвера за евидентирање и управљање општинском имовином. Коришћењем овог софтвера, пописано је око 80 % имовине, док ће се кроз овај пројекат, поред менторског дела, решити и попис преосталог дела јавне имовине, што је и законска обавеза свих локалних самоуправа.
Она је истакла да је тачан попис парцела, имовине и објеката који припадају јединицама локалне самоуправе, предуслов за локални економски развој и даље напредовање општина.
Изразивши задовољство у погледу сарадње општине Беочин са општином Чајетина, Никола Вукшић, помоћник председнка општине Беочин, рекао је да је попис локалне имовине веома важан за сваку локалну самуправу, као и да је у општини Беочин до сада пописано само око 5 % имовине. Кроз овај пројекат уштедеће се значајна средства буџета општине Беочин, а задовољити законска регулатива.
Општина Шид је извршила већи део пописа имовине, а сардњу на овом пројекту види као могућност за стицање нових искустава, пре свега у области партнерства са другим општинама, посебно за привлачење средстава из фондова ЕУ, рекао је Ромко Папуган, начелник Општинске управе Шид.
Општина Сремски Карловци, први пут учествује на пројекту који се финансира од стране Европске уније. Циљ ове општине је да кроз пројекат реализује попис јавне имовине, што је у бројкама 580 објеката.
Невладина организација Центар за равномерни регионални развој, написала је овај пројекат за потребе општине Беочин. Ово је већ трећи пројекат на коме ова организација сарађује са општином Беочин, а други на коме сарађује са општином Чајетина. Ванеса Белкић, извршна директорка НВО ЦенТриР , истакла је као позитивна искуства општине Чајетина како из области туризма, тако и на пољу доброг функционисања Општинске управе, што је од велике користи за сарадњу.