Студенти који се одлуче за дуално студирање радиће код послодавца 450 сати годишње и за то ће добијати новчану накнаду, предвиђено је Нацртом закона о дуалном образовању, пишу „Новости".
Циљ је да академци када заврше студије буду и теоретски и практично оспособљени за посао који ће обављати.
Процес дуалног образовања на високошколским установама није обавезан, а студени, послодавци и факултети добровољно га бирају.
Ово предвиђа Нацрт закона о дуалном образовању који ће, како за "Новости" каже помоћница министра просвете Габријела Грујић, почети да се примењује највероватније од следеће школске године.
Овај пропис прошао је јавну расправу и сада се ради на усаглашавању коначног текста закона који би у скупштинској процедури могао да се нађе до лета.
„Овде је реч о учењу кроз рад, а не студентској пракси. Студенти са послодавцем закључују уговор о учењу кроз рад. Пошто рад студената није класичан рад, већ учење, немају право на уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање", објашњава Грујић.
Грујић истиче да је овај модел студирања захтевнији и тежили, али перспективнији.
„Студенти који заврше студије по дуланом моделу, с обзиром на релевантно практично искуство, значајно повећавају своју конкурентност на тржишту рада и имаће веће шансе за запошљавање код послодаваца код којих су обавили учење кроз рад, али и код других послодаваца из исте делатности", указала је Грујић.
Извор: ГЗС/Танјуг
Фото П. Милошевић