Едукација наставника о чувању водних ресурса и микропластици кроз програм Еко школе и Амбасадора одрживог развоја

Едукација Еко школе

У основној школи „Димитрије Туцовић“ у Чајетини одржана је обука за спровођење теме програма Еко школе. Предавачи су били из организације Амбасадори одрживог развоја из нацинални координатор програма ЕКо школе у Србији као и гости из иностранства, а тема је очување вода.

Безбедност воде, санитација и микропластика су тема која је покренута у оквиру програма Еко школе, с обзиром на приметне проблеме са здравим изворима воде, и показатеље о присутности микропластике чак и у људском организму. Прво дана саветовања предавања су саслушали наставници и учитељи, а у петак су одржана предавања ученицима.  

„Настављамо претходну иницијативу од претходне две године, а односи се на подизање свести образовно васпитних установа, посебно о потреби очивања тих водних ресурса које имамо и по могућству инапређење тамо где они нису задовољавајућег квалитета. Друга тема коју смо увели је загађење микропластиком које је један од глобалних проблема загађења и оно што покушавамо то је да укажемо на постојање микропластике свуда око нас, и у животној средини, а према последњим научнмим истраживањима и у људском телу,“   

каже Александра Младеновић, национална координаторка програма Еко школе, а осим ње предавачице су из Грчке, Немачке и Бугарске. Основна школа Димитрије Туцовић је већ 10 година у статусу Еко школе и пети пут га је обновила, а у овом програму су и школе „Миливоје Боровић“ у Мачкату и „Саво Јовановић“ Сирогојно. Ове образовне институције из општине Чајетина су се показале као добри партнери у програмима Еко школе о одрживом развоју.

„Важно је да смо се ми удружили да данас прођемо једну обуку о мерењу нивоа нитрата у води и приказаће нам како и на који начин може да се изолује микропластика из воде. То је јако важно да ми научимо, да сутра и деци покажемо и да будемо свесни колико наша вода можда и садржи то што нам уништава здравље,“

рекла је Зорица Милосављевић, наставница биологије и координаторка Еко школе. Сазнања и закључци са ове обуке биће преношени ученицима кроз ваннаставне активности у оквиру програма Еко школе и у оквиру редовне наставе на предметима као што су географија, биологија и хемија. Жеља је да доносиоци одлука више уврсте овакве теме у редовне програме и већу пажњу јавности. Програм Еко школе постоји 13 година и показало се да су генерације које су прошле кроз овај програм значајни партнери у заштити животне средине и одрживом развоју.