Вароза је болест одраслих пчела и пчелињег легла узрокована грињом Вароа. Оплођене женке паразитирају на пчелама и хране се хемолимфом, а јаја полажу у поклопљено легло. Развојни облици паразита сишу крв ларвама. Поремећаји се јављају и код легла и код одраслих пчела. Кад се развије велики број паразита, заједница слаби и пропада. Раширена је у готово целом свету и представља озбиљан проблем пчеларству. Управо због овог проблема се Друштво пчелара из Чајетине састало на едукативном предавању како би разменили искуства у борби против ове пошасти.
Пчелињи крпељ вароа храни се масним ткивом и хемолимфом пчеле. На тај начин се преносе болести и вируси између пчела где чекају повољан тренутак да се активирају. У варои вирус сазрева, добија на својој патогености и јачини. Због овог проблема којег нису остали поштеђени ни пчелари златиборског краја, у просторијама Друштва пчелара "Златибор" одржана је едукација на тему "Сузбијање варое биотехничким средствима".
"Највећи проблем је што вароа свог домаћина не убија лако; она га пусти три-четири године да живи. Значи, она само паразитира, узима минималне количине хемолимфе које јој требају. Пчела наставља да живи, али те пчелиње заједнице не могу пчелару донети мед. Четири године, то је временски период у којем пчелиње друштво може да преживи, ако се не третира ," каже Драгослав Јањић из УП "Златибор" Чајетина.
Вароа се појавила пре око 120 година у пчелињим заједницама , прво на азијској пчели где није изазвала велики проблем пчелињим друштвима, а потом даље, у Европи, где су се европске медоносне пчеле показале као доста неотпорније. Бавећи се овим проблемом дужи низ година, пчелар Драгослав Јањић нашао је начин да се успешно бори против варое па је своја искуства пренео колегама пчеларима.
"Ми вечерас причамо како да вароу држимо под контролом, како да заштитимо наше пчеле, пчелиње производе, а између осталог да заштитимо и пчеларе. Правило пчеларско је да се користе три препарата. Два углавном сузбију вароу, а један је увек као резерва. Значи, овде причамо о раму грађевњаку који се користи дуго времена и који је техничко средство, причамо о тимолу који је на бази мајчине душице а који се користи после медобрања, као и о оксалној киселини која се користи када вароа није у гнезду, што се дешава у децембру", напомиње Јањић.
До ових метода које су дале резултате, Драгослав је дошао проучавајући истраживања стручњака из целог света, али и дугогодишњим праћењем резултата насталих комбиновањем различитих поступака који су решили проблем варое у његовим кошницама. Доказ за то је, каже Драгослав, добар принос и одличан мед.
Мирјана Ранковић Луковић