Едукација пољопривредних произвођача (видео)

У организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди, у млекари „Наша Златка“ и на газдинству "Зарић" где се врши прерада меса, одржана је едукација за Модул 9 - Производња, прерада и промет малих количина хране анималног порекла на пољопривредним газдинствима.

https://www.youtube.com/watch?v=0vUIQTQq7eQ&ab_channel=TV%C4%8Cajetina

Обуке на терену за Модул 9 замишљене су као показне радионице у оквиру којих се произвођачи упознају са објектима, опремом и прибором, технологијом производње, начином обезбеђења квалитета и безбедности, паковањем и декларисањем производа од млека и меса.

„Пре свега бих рекао да смо ми, односно „Наша Златка“ и "Еко аграр", задовољни што смо препознати као добар сарадник од стране Института за примену науке у пољопривреди. Ово је пример добре праксе и та кооперантност, односно ти произвођачи који дају квалитетно млеко за прераду, послужили су као добар пример људима који раде у стручним службама широм Србије, да виде како то може да функционише. С друге стране везано за прерађевине од меса, господин Зарић је репрезент своје робе на прави начин изабран од стране стручне службе и института“, рекао је Марко Марић, директор ПД "Златиборски Еко Аграр".

Предавач на едукацији која се наставља на теоријски део одржан овог пролећа , био је др Предраг Пуђа, професор Пољопривредног факултета у Београду.

„Данас смо дошли у ову млекару да у практичном смислу реализујемо тај део едукације који би саветодавцима директно у пракси показао како се прерађују мале количине млека. Ово је занатски начин рада који на прави начин осликава оно о чему смо ми говорили у теоријској едукацији“.

Овом приликом едукација је спроведена у млекари „Наша Златка“ и на газдинству "Зарић", јединој пршутари у Србији која има дегустациону салу.

"Ми се увек радо одазовемо да будемо домаћини оваквим скуповима јер је то од великог значаја за нас. Разменимо своја искуства, добијемо нове идеје и свака посета овог типа је од великог значаја", каже Разуменка Лучић, руководилац млекаре "Наша Златка".

"Разменили смо мишљења, причали о производњи - њиховој и нашој. Што се тиче стандарда који примењујемо, ми то радимо уназад 15 година али смо овом приликом сазнали неке нове ствари и покушаћемо сва та знања да ускладимо и усмеримо у правом смеру", рекао је Милош Зарић, пршутара "Зарић".

Највећи проблем српске пољопривреде је што се углавном продају сировине и што највећи број пољопривредних газдинстава није конкурентан. Са овим производима са додатом вредношћу као што су традиционални производи од млека и меса може се итекако допринети да пољопривредници своје производе пласирају по вишим ценама.

„Жеља нам је да у што више пољопривредних газдинстава се добијају производи са додатом вредношћу какви се добијају данас на ова два газдинства које посећујемо како би људи могли да своје производе пласирају и омогуће себи лакши живот. Златибор је добар пример, баш због развијеног туризма, на који начин се ти производи или продају на самом газдинству или на локалним пијацама, хотелима, ресторанима. Потенцијали златиборског краја су изузетно велики и ова два примера су врло добри примери, примери добре праксе где тај модел може да се примени и у  другим крајевима Србије“, каже др Раде Јовановић, директор института за примену науке у пољопривреди Београд.

Овај едукативни модул је развијен  као одговор на реалну потребу да се додавањем вредности производима животињског порекла – млека и меса, кроз процес прераде, дође до повећања профитабилности и конкурентности пољопривредних газдинстава и целокупне сточарске производње у Србији.

Данка Миловановић