Еко одбор ОШ "Димитрије Туцовић" из Чајетине успоставио је сарадњу са ОШ "Михаило Жугић" из Пљеваља, а прва заједнчка активност била је учешће на ликовном и литерарном конкурсу који је расписала чајетинска школа. Конкурс је завршен, награде су подељене, а планови за даљу прекограничну сарадњу се уобличавају. Такође се спроводе и друге активности.
На другој седници Еко одбора ОШ "Димитрије Туцовић" из Чајетине чланови Одбора упознати су са активностима које су спроведене током три месеца нове школске године. Поред обележавања важних еколошких датума,представници Еко одбора ове школе су били у Владимирцима на састанку еко школских координатора.
"Ту смо резимирали неке утиске, схватили да је због ситуације са КОВИД-ом дошло до повлачења фирми, организација које су давале подршку еко школама,па тако нема много актуелних пројеката, школе се саме сналазе, " каже МР Зорица Милосављевић, координаторка Еко школе. "Ми имамо два пројекта. Један је "Свака лименка се рачуна", а други је везан за испитивање воде и количине нитрата у води. Тако су ученици доносили воду са чесме, нехлорисану, и са наставницом Снежаном са Златибора су, помоћу лакмус тракица мерили присуство нитрата у води. Можемо се похвалити да су установили да у овим водама које су они испитивали није било нитрата. Нисмо узимали воду са потока и река, то смо оставили за касније. На пројекту "Свака лименка се рачуна" настављамо да радимо током ове школске године."
На иницијативу ОШ "Михаило Жугић" из Пљеваља остварена је и прекогранична сарадња са овом школом путем заједничког учешћа на конкурсу који је расписала чајетинска школа. Наиме, поводом обележавања 4. новембра, Међународног дана климатских промена, организован је овај ликовно-литерарни конкурс .
"Добили смо радове од колега из Пљеваља. Они су се највише одазвали ликовномконкурсу, а наши ученици су писали и поетске и прозне радове на различите теме које се тичу климатских промена. Требало је да опишу неки проблем климатских промена у својој средини, месту, држави или округу у коме живе. Једна од тема била је "Да нам клима боље штима", и друга "Деца имају решење за климатске проблеме". Радови су заиста сјајни и они су изложени у холу школе. Наградили смо доста ученика из млађих разреда, што је посебно важно рећи зато што смо се питали да ли је ова тема апстрактна за децу млађих разреда, али су је они разумели на добар начин. Имамо награђене ученике првог, четвртог, шестог и осмог разреда из обе школе. Награде и дипломе су послте деци из Пљеваља, која због епидемиолошке ситуације нису могла да буду са нама данас", објаснила је Јагода Јеремић, члан Еко одбора.
Након уручених диплома и поклона награђеним ученицима из ОШ "Димитрије Туцовић", члановима Еко одбора приказан је и кратак филм о третирању отпадних материја на територији општине Чајетина са циљем унапређења области заштите животне средине.
Мирјана Ранковић Луковић