Фарма Дејана Церовића из Криве Река једна од најбољих

Фарма Дејана Церовића из Криве Реке једна је од 7 огледних, формираних на основу мини пројекта, у оквиру кога су унапређени услови за развој сточарства. Овај пројекат спроводи се заједничком сарадњом привредног друштва "Златиборски еко аграр" и Института за крмно биље из Крушевца.

Суштина сарадње Института за крмно биље из Крушевца и општине Чајетина, осносно "Златиборског еко аграра" је у томе да се покуша да се фармерима, пре свега сточарима, помогне како би се услови у којима живе, као и ресурси са којима располажу, побољшали. Циљ је производња што квалитетније сточне хране, како би и сточарство било успешно. Квалитетно сено и сенажа, као и силажа кукуруза веома су битни за ову пољопривредну грану.

lugic (Large)

"Наша сарадња са општином Чајетина огледа се у томе да општина финансира наше активности на овом терену код фармера, који имају за циљ да им се помогне са аспекта знања и примене нових технологија. Материјална помоћ огледа се у семену одговарајућих крмних култура, а пре свега помоћ се огледа у томе како да они ту произведену сточну храну припреме, како да је конзервишу и направе квалитетну сенажу и како да засеју одговарајући усев", каже др Зоран Лугић, директор Института за крмно биље.

По његовим речима, фарма Дејана Церовића једна је од најуспешнијих у томе, јер се ради о изузено вредним људима, који имају велики број грла за наше услове и који прилично добро обрађују своје земљиште. Проблем овог поднебља је кисело земљиште, тако да се помоћ Института своди на то како земљиште "поправити", односно, како смањити киселост и како одабрати крмну културу која ту може да се засади.

Дејан Церовић из Криве Реке има 32  године и одлучио је да остане на селу и бави се сточарством. Заједно са родитељима, сада успешно одгаја око 40 грла крупне стоке.

cerovic (Large)

"Да би се имало користи од овог посла, потребно је проширити сточни фонд, а то захтева већи рад и веће објекте, како би могли да осавременимо нашу пољопривредну производњу. Много ми значе стручни савети Института за крмо биље, нарочито у припреми хране за наша грла, како би имали што веће приносе и квалитет сточне хране. Све ово одрази се на краве и побољшање производа од млека", каже Дејан Церовић, фармер.

Дејан каже да се определио да остане да живи и ради на селу. Наставио је очевим стопама. Каже, живот и рад на селу ни мало није лак, али је леп. Потребно је много рада, улагања и стрпљења, али све је лепше када се, на крају, уложен труд исплати.

Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs