ФАРМЕРИ ПРЕГОВАРАЈУ СА ДРЖАВОМ, У ПРОДАВНИЦАМА МЕСО ВЕЋ ПОСКУПЕЛО

краве

Месо је у српским продавницама ових дана поскупело, иако ту информацију произвођачи званично не потврђују. Поводом цене меса, фармери су имали састанак у Министарству пољопривреде са представницима Робних резерви, а једино што се зна са тог скупа јесте се говорило о томе да су произвођачи у тешкој ситуацији и да се доводи у питање улазак у нови циклус узгоја. Чак ни поскупљење од 20 одсто које се помиње, не гарантује да санацију досадашњих губитака у производњи.

Ненад Будимировић из Удружења за сточарство Привредне коморе Србије каже за Данас да „конкретних најава о поскупљењу нема“, али да се после једног дугог периода ниских цена товљеника сада очекује некон поскупљење живе стоке, на које ће вероватно одреаговати и трговци.

Пад тржишних цена живе стоке – Разлог је раст цена житарица, кукуруза и посебно соје која је дошла на 80 динара, што је незапамћено у последњих 20 година. Други разлог је смањена потрошња, па долазимо у контрадикторну ситуацију да има меса, понуда је добра али цене расту због скупљих компоненти за сточну храну. Ми смо извезли доста кукуруза и сада са привредницима који су у том бизнису разговарамо да треба мислити о томе како стојимо са залихама за своје потребе – каже Будимировић и додаје да је додатни притисак на пад тржишних цена живе стоке у првом кварталу прошле године утицао и неконтролисани увоз смрзнутог меса из Европске уније, где су се појавили вишкови јер је Кина престала да увози због појаве свињске куге.

Додаје да може да се очекује и интервенција из Робних резерви, такве иницијативе сточара биле су присутне у разговорима у Министарству, али наглашава да без обзира на то колико се држава укључи, то није системско решење већ „гашење пожара“ иако је и то боље него да се ништа не предузме.

– Уколико Робне резерве буду интервенисале, то неће бити у „живом“ новцу који је фармерима и ратарима сада најпотребнији јер иде време сетве и пољских радова, већ се ради о откупу кукуруза и у том случају најбоље би било када би се он пласирао у тов стоке. Али, питање је да ли ће после оваквих осцилација са ценама неко да се одлучи да уђе у нову туру производње – каже Будимировић.

„Трговци ће се снаћи“ Он не очекује због тих проблема несташицу меса на тржишту, јер „трговци ће се снаћи“, али каже да је циљ очувати домаћу производњу, произвести довољно за своје потребе и за тржне вишкове, што ће се оваквим радом тешко остварити. Истиче и да треба размишљати о билансима кукуруза, шта се очекује у јулу или августу а верује и да би се ситуација мало могла поправити након попуштања мера за сузбијање пандемије, јер би рад угоститељских и туристичких објеката мало могао да повуче потрошњу и тражњу.

Предраг Божин из пољопривредног добра Камендин које има заокружен процес од ратарске производње, фарме свиња и јунади до кланице и малопродаје, потврђује да тешка ситуација потиче пре свега од раста цена компоненти за исхрану стоке.

– Те сировине су јако поскупеле и производна цена много је већа него продајна када је реч о живој стоци, у неким случајевима разлика је и 40 и 50 динара по килограму. До скоро су товљенике продавали по 110, 115 динара за килограм, а у производњи их то кошта и до 160, па фармери сада не послују са „позитивном нулом“, него са великим губицима и многи од њих ће пропасти. Код јунетине је ситуација нешто повољнија иако је већ годину и по производна цена већа од продајне, али се то донекле „пегла“ преко државних субвенција – каже Божин и додаје да би интервенција преко Робних резерви пуно значила произвођачима.

Најугроженији су мали произвођачи Према његовим речима, раст цена производње одразиће се и у малопродаји, али кланичари покушавају то да ублаже јер су и сами свесни куповне моћи становништва. Каже да кланична индустрија некако издржава али фарме више не могу, а најугроженији су мали произвођачи, многи од њих ће пропасти. Чак и када се цене подигну, они неће моћи да обнове производњу па је могуће да ће у понуди бити мање свежег меса, што ће се опет одразити и на цену, закључује Божин.

Извор: Данас