Година за нама: Милан Стаматовић председник општине Чајетина

Милан Стаматовић

Част је бити на челу овакве заједнице    

За нама је једна од најуспешнијих година, када говоримо о инвестицијама и резултатима општине Чајетина. Пре свега због почетка рада „Голд гондоле“, која је највећи подухват ове локалне самоуправе и круна наших постигнућа у развоју туризма, али и низа других значајних остварених пројеката. Све то донело је вишеструке користи становницима наше општине: повећање туристичке посећености и у неповољној години, нове километре путева и улица, уређеније и модерније просторе, радове на новом водосистему, помаке у пољопривреди и предузетништву, нове станове за избегла лица, искораке у сарадњи с Русијом, садржајне културне програме и најбоље концерте, успехе наших спортских клубова...Код нас се ради и зарађује, здраво живи, деца рађају, а у селима остаје, општина Чајетина је најбољи пример здраве Србије.  

 Од планова до стварности

Овако за новогодишњи број „Златиборских вести“ протеклу годину на нашем подручју оцењује Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, па подсећа да је највећа инвестиција, „Голд гондола“, свечано отворена 14. јануара, како би ваздушном трасомм дугом девет километара повезала центар Златибора са врхом Торником. Приликом отварања, у присуству председника Александра Вучића и других високих званица, захвалио је свима који су помогли у изградњи гондоле, једног од највећих улагања у туризму Србије, додајући да је било много чиновничких процедура које су ометале, па дакле и успоравале ту инвестицију која је од државног интереса.             
Сада, након годину дана рада најдуже панорамске жичаре, председник општине о том подухвату каже да се показао апсолутно оправданим:
– Модерним превозом повезали смо центар планине с највишим врхом Торником. До тог историјског подвига финансираног средствима општине Чајетина за народно добро, прескочили смо захтевне препреке и одолели многим тешкоћама. Одустајали нисмо јер смо веровали у успех, а панорамска жичара заувек остаје, превазићи ће нас, надживети и обележити једно време. О вредности „Голд гондоле“ сада говори изузетно интересовање посетилаца Златибора за вожње у њеним кабинама, чиме се улагања у тај пројекат већ увелико отплаћују.                        
Током године за нама на Златибору је прорадило Постројење за пречишћавање отпадних вода које има огроман еколошки значај не само за општину Чајетина и Златибор већ и за целу Србију, јер ће решити проблем загађења Црног Рзава и његове притоке Обудовице, али и комплетног слива реке Дрине. То је један у низу пројеката који доприноси да Чајетина постане прва еколошка општина у Србији. Вредност комплетног пројекта изградње постројења износила је 4,6 милиона евра, од чега је из општинског буџета издвојено 3,1 милиона, док је Република Словенија посредством Центра за међународну сарадњу и развој финансијски помогла са 1,5 милиона евра.

Будућност је у туризму

– У духу модернизације и развоја инфраструктуре актуелне последњих година на Златибору, на омиљеној туристичкој дестинацији чија годишња посећеност премашује 300.000 туриста, општина Чајетина предузима низ послова због намере да постане прва еколошка општина у Србији. Реалности тог плана у прилог иде чињеница да на територији општине, што је  реткост у Србији, више нема дивљих депонија, а читава територија, укључујући урбане и руралне месне заједнице, комунално је опремљена – напомиње председник. – У 2021. години завршена је обнова туристичког центра Златибора. Током тог великог посла реконструисан је Краљев трг, језеро сија новим сјајем, а дуж шеталишта је никла нова Трговачка улица с низом продавница и локала. Посећени простор Краљевог трга постао је још модернији и лепши, језеро (обновљено по некадашњим замислима академика Миладина Пећинара) сада је уређено и напуњено чистом пијаћом водом, модернизовано и осветљено. Трговачка улица не само да је допринела уреднијем изгледу центра, већ је донела погодности нашим предузетницима у исплативијем пословању на прометном шеталишту.           
Још један начин да се помогне предузетништву био је отварање Иновационог бизнис центра Златибор током лета, у присуству Милана Стаматовића и министра за иновације и технолошки развој Ненада Поповића. Центар даје подршку правним и физичким лицима са територије општине Чајетина за конкурисање на развојне конкурсе.
– Ако желите да будете конкурентни на тржишту морате да пратите технолошки напредак општина најразвијенијих земаља – нагласио је том приликом Стаматовић. – Схватили смо да општина Чајетина може да учини нешто на том пољу и кренули са изградњом овог Иновационог бизнис центра који ће помоћи корисницима услуга да буду у тренду и остану на захтевном туристичком тржишту. Овде се то показало одрживим, а најважније је да у оваквим пројектима сваки уложени новац буде враћен.                 
Посебно се радило на даљем јачању веза с Руском Федерацијом. Већ почетком октобра с првим човеком Чајетине сусрео се заменик председника Владе Руске Федерације Јуриј Борисов на разговору о могућностима сарадње привредника Златиборског округа са руским колегама, као и о потенцијалним инвестицијама из Русије у овај део западне Србије.
– На прави начин смо искористили 19. седницу Међувладиног комитета за сарадњу Србије и Русије одржану на Златибору да представимо своје потенцијале и позовемо руске инвеститоре да овде улажу. Једина смо локална самоуправа у Србији која има Канцеларију за сарадњу са Русијом, коју смо основали још 2015. године, која је за сада, у туристичком смислу, испунила свој пун значај. На економском плану има још више потенцијала да путем ове канцеларије  представимо традиционалне производе Златибора  руском тржишту –  изјавио је о томе Милан Стаматовић, који је у својству домаћина присуствовао овом међудржавном скупу.

Браћа, пријатељи и партнери

Потом је почетком децембра, заједно са Арсеном Ђурићем, боравио у Москви где су имали неколико састанака са званичницима Руске Федерације на којима је још једном потврђена снага заједништва руског и српског народа, уз жељу да се та сарадња продуби и у области економије, туризма, културе и спорта.               
Од важних остварених пројеката председник општине Чајетина издваја велика улагања локалне самоуправе у путеве, јер за неколико претходних година урађено је више од 400 километара асфалтне мреже к селима на целој територији општине. Приводи се крају реконструкција пута кроз Трипкову који је веза с аеродромом Поникве, што финансира Влада Републике Србије, и обилазницу око Златибора преко Ока према Шљивовици и Бранешцима.           
– То ће подићи квалитет живота становника ових села и истовремено омогућити да порасту вредности земљишта и некретнина. Још један започети пројекат је изградња великог спортског комплекса отворених терена дуж трасе гондоле према Рибничком језеру, за који је Влада Србије обезбедила осам милиона евра. Ми смо радили на припреми земљишта и инсталација, не стојимо и не чекамо новац од министарства. Код овог и сличних пројеката општина учествује са 30 до 50 одсто потребних средстава, тако да се удружено може много више урадити – истиче Стаматовић.               
Као дугорочно важан помиње започети пројекат изградње водосистема „Сушичко врело“ којим цела општина Чајетина добија нови сигуран извор водоснабдевања. Тиме се постиже да Рибничко језеро буде преведено у комерцијалне сврхе, те да послужи даљем развоју туризма. Код Рибничког настаће комплекс спортских терена, хотела високе категорије и здравствених садржаја на више од 200 хектара, а то је и погодна локација за производњу електричне енергије соларним панелима.              
Подсећа председник да су у години за нама, у оквиру подпројекта Регионалног стамбеног програма којим у Србији руководи Комесаријат за избеглице и миграције, уручени кључеви 12 станова за избеглице из БиХ и Хрватске које имају пребивалиште на територији наше општине. Истичићу да је велика част и задовољство бити на челу једне мале заједнице у којој се овако решавају важна питања обичних људи, Стаматовић је рекао да је захваљући изградњи додатних 12 станова решено стамбено питање свих избеглих лица на њеној територији.