ГОДИШЊЕ ПРОИЗВЕДЕМО 6 МИЛИОНА ТОНА ЈАГОДА

јагоде

Берба јагода у Србији у пуном је јеку, а након пластеничких, на пијацама и у маркетима продају се плодови сазрели и на отвореном пољу. Откуп је почео пре десетак дана, тренутна цена је на нивоу лањске, али произвођачи упозоравају да је зарада испод прошлогодишње због поскупљења минералних ђубрива.

Са сваке од око 10.000 садница, засађених у 15 пластеника, Дамњановићи из Миличинице код Ваљева очекују да уберу по пола килограма црвених плодова. Јагоду гаје већ неколико година и са пласманом, како кажу, ни ове сезоне нема проблема, али да за разлику од прошле, ове године не очекују већи профит.

- Јагоду на велико тренутно дајемо по 300 динара килограм, што је слично као и прошле године. Међутим, разлика је у томе што је ове године дошло до поскупљења ђубрива и другог материјала, па би и откупна цена за јагоду требала да буде већа – каже Бојан Дамњановић и додаје да ће зарада бити мало мања него протеклих година, али да ће ипак успети да покрију трошкове производње.


Са сваке од 10.000 садница Дамњановићи ове сезоне очекују принос од по пола килограма јагода.
Уз примену свих агротехничких мера, по хектару може да се убере око 15 до 20 тона јагода, а у пластенику чак и више, што пре свега зависи од сорте овог воћа. Стручњаци за воћарство наводе да је јагода перспективно конзумно воће које је неопходно брзо дистрибуирати на тржиште, осим ако не иде у даљу прераду.

- На пијацама јагода из пластеника продаје се по цени од око 400 динара, а у великим трговинским ланцима 300 динара у паковањима од килограм и пола килограма. Принос и квалитет плода је добар, а због сувог времена без падавина, није регистрована појава болести. Међутим, цена у откупу је за сада на гајбицу 200 динара за ситнију јагода, а за крупнији плод 250 динара, док за паковања од килограм и пола килограма је 270 до 300 динара – наводи Срђан Станојловић из Пољопривредне саветодавне и стручне службе.


На пијацама цена домаћих јагода је 400, док се у маркетима продају по 300 динара у паковањима од пола и једног килограма

Годишња производња јагода у Србији је испод шест милиона килограма, што је недовољно за сопствене потребе и због тога када домаћи произвођачи почну извоз, Србија мора да увози јагоду како би подмирила потребе домаћег тржишта.

Што се тиче извоза, он се на тржиште Русије, која је велики конзумент српске јагоде, тренутно обавља несметано, али заобилазно због рата у Украјини, тако да велики извозници до руског тржишта стижу преко Белорусије или Турске. Уз Русију, свеже јагоде пласирају се и на тржиште ЕУ.