Помен палим јунацима у Великом рату на Цигли свечано је одржан у присуству представника општина Чајетина, Прибој, Рудо, Кнић, а ове године по први пут су присуствовали и званични представници града Ужице и општине Вишеград. Присутне су поздравили председник ТУ Јабланица и покретач идеје о изградњи спомен - комплекса на Цигли, Вукомир Божанић, као и начелник општине Рудо – Драгољуб Бограновић и отац Радован Ћосић. У културно уметничком програму су учествовали чланови КУД-а „Гружа“ из Кнића, певачке групе из Руда и Чајетине, док су се на фрули представили Марко Џамбасовић из Чајетине и Драшко Спасојевић из Руда.
Споменик мајору Василију Луковићу и палим борцима у бици на Цигли 1914. године, подигнут је 2014. године на дан њихове погибије.Пре тачно 108 година , на узвишењу Цигла, које мештани зову Бијела Глава ,у златиборском селу Јабланица одиграна је једна од великих битака Првог светског рата у одбрани отаџбине од завојевачке аустроугарске војске, на јужном делу Дринског фронта.
„У величанственој победи српског оружја у августу 1914. године, ово место издваја то што су војници свом мајору подигли споменик, који је стајао овде 100 година. То је вероватно први споменик официру и војнику српске војске у Првом светском рату. Ово место окупља све нас да се сетимо тог херојског доба, и да на неки начин ово буде подлога младим генерацијама, да исправе нешто што не радимо добро неколико деценија уназад“, рекао је Вукомир Божанић, координатор и идејни творац спомен-комплекса на Цигли.
Подршку реализацији обележавања овог јубилеја, као и изградњи комплекса дале су и општине Прибој и Рудо чији су преци такође положили жртве на Цигли.
„Налазимо се на месту које можда најбоље осликава нашу закедничку прошлост, садашњост и будућност. Место где су пре 108 година заједно бранили своју Србију српски добровољци из окупиране Босне, као и регуларна српска војска. Натпис исписан на камену мајора Василија Луковића: Испунио си дужност према краљу и отаџбини, завидимо ти и поздрављамо породицу – је нешто што би требало учити у војним школама и за мене је више него узвишени јуначки чин војника према свом команданту, свом краљу, отаџбини и народу“, истиче начелник општине Рудо, Драгољуб Богдановић.
У бици на Цигли,једној од првих битака у Првом светском рату , погинуло је више од 100 редовних српских војника, али и добровољаца чији број није утврђен. Након читавог једног века крајпуташ је прерастао у спомен –обележје, изграђено према идејном решењу вајара Владимира Митровића.
„Ови борци што су страдали овде, они су били потомци косовских јунака, који су били стуб наше српске историје. То су јунаци, витезови и светитељи“, каже, отац Радован Ћосић.
Идеја је да се ревитализован спомен-комплек, обогаћен новим садржајима, свечано пусти у функцију и отвори за туристе до 2024. године, на десетогодишњицу подизања споменика на Цигли, најављено је из општине Чајетина.
Сања Глишовић