Светски дан гојазности обележава се данас, 4. марта, а покренут је 2015. године као иницијатива Светске федерације за гојазност да стимулише и подржи практична решења на широј, глобалној основи како би помогла људима да постигну и одрже здраву тежину и да преокрену кризу гојазности.
Гојазност је главни фактор ризика за више од 200 болести, попут дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести, хипертензије и можданог удара и различитих облика карцинома. Стопе гојазности су се готово утростручиле од 1975. године и повећале су се готово пет пута код деце и адолесцената, погађајући људе свих старосних група из свих социјалних група како у развијеним, тако и у земљама у развоју.
Дечија гојазност је најраспрострањенији поремећај међу децом и адолесцентима широм света и СЗО сматра једним од најозбиљнијих глобалних здравствених изазова 21. века.
Деца са гојазношцћу су у повецћаном ризику са компликацијама, укључујући метаболичке и кардиоваскуларне болести (како у детињству тако и у адолесценцији). Може доцћи и до гојазности код деце са озбиљним психолошким тешкоцћама, и који могу имати негативан утицај на образовање. За ефикасно лечење болести потребна је ефикасна здравствена заштита и шира међусекторска подршка. Пре свега потребно је проценити сложеност и основне узроке гојазности како би се зауставила ова растућа епидемија.