Гојазност у дечјем узрасту постала је у Србији озбиљан здравствени проблем. Прекомерна тежина је фактор ризика за рану појаву разних болести као што су дијабетес, болести срца и крвних судова, локомоторног апарата, као и психичких и психијатријских проблема, упозорила је начелница Центра за превенцију и лечење гојазности код деце и адолесцената др Снежана Лешовић, на синоћ одржаном предавању које су организовали Билиотека СБ „Чигота“ и Библиотека „Љубиша Р Ђенић“.
Гојазност је најстарији и најчешћи поремећај метаболизма човека. Овај проблем раније се јављао углавном код одраслих особа, међутим последњих година прекомерну тежину све више имају деца и адолесценти.
Светска здравствена организација је крајем деведесетих година ХХ века прогласила пандемију гојазности. Тај проблем није мимоишао ни нашу земљу.
До гојазности, како каже др Снежана Лешовић, најчешће долази због неправилне исхране и физичке неактивности. „Окружење у којем наша деца живе значајно доприноси настанку и одржавању гојазности, а отежева усвајање здравих животних стилова и здравих навика за правилну исхрану и физичку активност.
Спољашњи фактори су изузетно значајни и доприносе настанку такозване примарне нутритивне гојазности, која је у 95% случајева узрок гојазности. Само 5% случајева деца су гојазна због ендокринолошких обољења, обољења централног нервног система, употребе лекова или када се гојазност јавља у склопу синдрома“.
Кључ решења овог, сада већ глобалног проблема јесте усвајање правила здравог начина живота која у великој мери могу превенирати појаву гојазности. “Избегавање превише грицкалица, слаткиша, сокова, нередовни обилни оброци, недовољно физичке активности, па чак и нередовно похађање часова физичког васпитања у школама а превише боравка испред телевизора и компијутера, кључ су решавања проблема гојазности“, истакла је докторка Лешовић.
У настојању да утичу на здравље и промене статистику по којој свако пето дете у Србији има проблема са вишком килограма СБ „Чигота“ је уз подршку Републичког фонда здравственог осигурања пре пет година покренула програм превенције гојазности код деце.
Програм „Чиготица“ заснован је на учењу и усвајању нових здравих стилова живота. У СБ „Чигота“, деца од 12 до 18 година могу се лечити о трошку Фонда, а лечење траје две недеље. Основа лечења је хипо-калоријска исхрана и свакодневна, гојазној деци прилагођена физичка активност.
Овај програм резултат је вишегодишњег искуства у третману гојазности код одраслих, који у раду са децом има јединствен мултидисциплинарни приступ тима стручњака овом, не само естетском, већ и здравственом проблему.
До сада је кроз „Чиготица“ програм прошло преко 3 000 деце из разних крајева наше земље али и из земаља у окружењу. Постигнути резлтати односе се на смањење телесне масе али и здравствених проблема, који су последица лоших навика и модерног начина живота.