Овогодишњи добитник НИН-ове награде, Горан Гоцић, синоћ је у библиотеци "Љубиша Р.Ђенић" представио свој награђени и уједно први роман, "Таи". О књизи је, поред аутора, говорио и књижевни критичр, Милета Аћимовић Ивков, који за Гоцићев роман каже да је заснован на дубинском културном искуству модерног доба и представља драгоцен допринос савременом српском роману.
Не малом броју књига које се у српској књижевности баве далеким истоком, прошле године прикључила се још једна, за коју се, сасвим слободно може рећи, да представља књижевни догађај сезоне, а то је роман „Таи“ у издању Геопоетике. За овај роман аутор је добио , у децембру 2013. године, награду „Милош Црњански“ , а у јануару је уследела НИН-ова награда критике, најпрестижније признање за књижевност у нашој земљи. Гоцић истиче да није очекивао овакав успех.
"Овај мој роман... Није баш уобичајено да први роман буде баш толико успешан, а сад се испоставило и да је доста читан, као последица тога. Нисам планирао своју каријеру као списатељ, нисам се бавио својом инаугурацијом у књижевни свет... Изненађење је пријатно, а остварио сам једну од својих жеља, а то је да дођем до шире публике", истиче писац.
"Гоцићев роман је тематски сасвим нов. Он читаоца води на узбудљиво путовање у далеки Тајланд, у егзотичне крајеве, у културолошки, цивилизацијски, неистражена занимљива и нама, у великој мери, непозната подручја. Говори о сусрету и сукобу Истока и Запада на једноставном, животном примеру двоје људи који се случајно, како то углавном бива, срећу, заволе и деле извесна осећања.То није само авантуристички роман, већ путопис, љубавни роман, роман о заснивању идентитета", рекао је Милета Аћимовић Ивков.
Писац и теоретичар културе, Горан Гоцић, сада већ значајно име савремене српске литературе, како каже Ивков, првим романом је поставио ванредно висока очекивања по питању његових следећих књига. Ове године објавиће и студију "Болест као филмски стил", а у припреми је његов нови роман "Последња станица Британија".