Победник јубиларне 10. Ракијаде у Шљивовици је Горан Јараковић из Биоске. У традиционалној манифестацији надметало се 94 ракије, а одржан је и пратећи програм са народном музиком, наградама за најбољу питу гибаницу, најлепшу чобаницу, најбољи воћњак и најлепше двориште.
Вашарска атмосфера испред цркве у Шљивовици знак је да се одржава традиционална Ракијада. Манифестација посвећена најпознатијем производу овог села окупила је доста посетилаца а у такмичарском делу надметало се 94 узорка ракије. Прво место за најбољу ракију од шљиве освојио је Горан Јараковић који се пре пет година вратио у Биоску и наставио породичну производњу трноваче која му је хоби док ради у Ужицу као машински инжењер. Традиционалном начину печења који је научио од деде и оца придодао је сертификат за производњу ракије са Пољопривредног факултета.
- Ово нам је треће такмичење, ми смо мало породично газдинство које производи ракију, и то нису велике количине, до 1000 литара годишње и излазимо на сајмове у нашем крају. Прошле године смо били овде у Шљивовици и освојили три велике златне медаље, и на Жестивалу у Ужицу исто тако. Што се тиче ракије, победила је трговача или јакљенка која је седам година стара. Причао сам и са технологом, ових ракија нема пуно. Ужички крај је специфичан јер је то стара аутохтона сорта трноваче и не постоји више нигде у Србији и на другим сајмовима не можете пробати такве ракије. Ракија је доста компликована прича и није лако направитри добру ракију, и кад се добије оваква награда са овако пуно произвођача. Ми имамо 350 стабала трноваче, још увек је гајимо и негујемо, мада је то сорта која је на издисају. Ми чувамо наше воћњаке и правимо ракију, ово је чист дестилат трноваче, без примеса пожегаче, црвене ранке или било чега другог.
каже тридесетогодишњи Јараковић и додаје:
Имамо планове за будућност, али за сада немамо довољне количине. То што имамо брзо распордамо и наша ракија је тражена по врло озбиљним ценама. Имамо планове да проширимо производњу на много већу количину од хиљаду литара и да отворимо своју дестилерију. Ово је велико признање за јенду малу сеоску породицу која данас тражи место под овим небом. Велико признање и за мене лично, пошто имам 30 година, а већ имам иза себе 10 златних медаља. Велика ми је потврда и значи да сам добро савладао и ту науку и од мојих научио како се занат ради озбиљно. Много је лакше било остати у Београду, јер је било лепих шанси за посао, него вратити се и покушати нешто. Мени за сада добро иде и прија ми,
поручује победник јубиларне Ракијаде. Оцењивачка комисија доделила је укупно 11 златних медаља и истичу да је квалитет био одличан, али су потребне веће количине и боља конкурентност. Прво место за специјалне ракије добио је Добрисав Јањић из Трипкове за ракију од дуње, док је Љубе Јоксимовић из Чајетинe добио прву награду по избору публике. Ракијаду је отворио председник општине Чајетина Милан Стаматовић потпаљивањем казана.
Додељене су награде и за најбољу гибаницу Милени Аћимовић, најлепшу чобаницу Ањи Станић, најлепше двориште Миленци Бонџулић, и најбољи воћњак Миленку Селаковићу. У ревијалном делу наступио је трубачки оркестар Бранка Остојића из Карана, ветерани КУД „Златибор“ и изворне певачке групе. Ракијаду су организовали Општина Чајетина, Спортски центар Чaјетина, Туристичка организацја Златибор, Екоаграр и месна заједница Шљивовица.
НАГРАДЕ:
Оцењивачка комисија: Иван Гајић и др Иван Урошевић
Прво место за ракију од шљиве: Горан Јараковић из Биоске.
Великe златнe медаљe за ракију од шљиве: Обрадин Ковачевић из Шљивовице, Горан Јараковић из Биоске, Ристо Делић из Шљивовице, Зоран Ковачевић из Шљивовице, Љубиша Јузбашић из Јабланице, Љубодраг Каљевић из Шљивовице, Миодраг Турудић из Мокре Горе, Миладин Каљевић из Шљивовице, Раденко Марковић из Драженовића, Андрија Корићанац из Лађеваца.
Златне медаље за ракије од шљиве: Петар Радељић из Шљивовице, Миладин Бонџулић из Шљивовице, Првослав Станић из Шљивовице, Миленко Јовановић из Трипкове, Предраг Милинковић из Шљивовице, Радојко Делић из Шљивовице, Ненад Луковић из Шљивовице, Миливоје Бонџулић из Шљивовице, Миломир Драшковић из Трнаве код Карана.
Прво место по оцени публике: Љубе Јоскимовић из Чајетине.
Прво место за специјалне ракије: Добрисав Јањић из Трипкове за ракију од дуње.
Велика златна медаља за специјалне ракије: Раденко Марковић из Драженовића за ракију од крушке, Миладин Миловановић из Љубања за ракију од дуње.
Златне медаље за специјалне ракије: Александар Делић из Шљивовице за ракију од крушке, Радован Нешевић из Кремана за ракију од нане, Миломир Милојевић из Шљивовице за медовачу.
Захвалнице дугогодишњим учесницима: Добрисав Јањић из Трипкове, Андрија Корићанац из Лађеваца, Љубе Јоксимовић из Чајетине, Миломир Драшковић из Карана, Живојин Миловановић из Рибашевине, Радован Нешевић из Кремана, Миладин Миловановић са Љубања.
Најбоља гибаница: Милена Аћимовић из Шљивовице.
Најлепша чобаница: Ања Станић из Шљивовице.
Најлепше двориште: Миленка Бонџулић из Шљивовице.
Најбољи воћњак: Миленко Селаковић из Шљивовице.