Путописно –поетска књига „Градови“ предстрављена је у библиотеци СБ „Чигота“ . Ова необична збирка речи и слика, сусретања са стварношћу и историјом, људима и догађајима, доживела је своје треће издање а недавно је награђена књижевном наградом „Момо Димић“. Синоћња публика сазнала је зашто су „Градови“ допадљиви и читаоцима, и критици.
Као и људи, и градови имају своје специфичности, лица и наличја, лепе и мање лепе стране. Интригантни су, говоре нам различитим језицима, имају сопствени дух и магију којом нас привлаче или одбијају. Имају кутке за које мислимо да су само одабранима знани, мирисе које препознајемо као посебна обележја, вреву или мир у којима се осећамо као у другој кожи.
„Различити градови диљем земље су главни јунаци ове књиге,“ каже ауторка Сања Домазет. „Ја сам волела да пишем о оним градовима који су оставили најснажнији утисак на мене, трајни траг. Они градови који оставе траг и у коштаној сржи, које сањате, који вам се враћају у сан непрекидно...Мислим да је то најбољи критеријум за одлуку да ли ћете о нечему писати. Уколико вас се нешто истински тиче, то је онда ваша тема“.
На питање који је од описаних градова на ауторку оставио најјачи утисак, а то су, углавном, светске метрополе, Сања Домазет каже: „Њујорк је лудо заводљив, болно леп, међутим лети је плус 50, зими минус 50, па сад – ко изволи, може... Ова се књига може читати као путовање кроз галерије, музеје, кроз славне личности које су живеле у тим градовима... Помиње се кафе „Флор“ у Паризу где су седели Сартр и Симон де Бовоар, „Кафе код Харија“ у Венецији где је седео Хемингвеј, кафе „Флоријан“ такође у Венецији где су седели Пруст, а много касније Вистан Хју Одн и Јосиф Бродски, и кафе у Ослу где су седели Ибзен и Мунк, тако да је ова књига лавиринт, па сад – ко колико има даха да рони по њој, толико ће моћи за себе да изрони неког духовног блага“.
Човек није дрво, додаје ауторка и самим тим рођен је да се креће и лута. Све остало је ствар радозналости и духа. Књига "Градови" је занимљива и визуелно јер је илустрована необичним фотографијама које је чине репрезентативним не само у садржинском смислу. Уколико припадате онима који више воле да свет упознају из удобности своје фотеље, књига је као рођена за вас. За оне друге само ће бити поидстицај којим ће заголицану машту пожелети да остваре.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs