Педијатријско одељење Дома здравља Чајетина у протекле три недеље имало је повећан број пацијената са респираторним симптомима, праћених високом телесном температуром. Готово свакодневно у овој служби обављало се до 50 прегледа. Озбиљнијих компликација није било, осим спорадичних случајева упала плућа које су лечене амбулантно.
Основни симптоми са којима су се пацијенти најчешће јављали били су: повишена телесна температура, кашаљ, кијање, често праћени повраћањем и упалама уха. Педијатар, др Биљана Пантовић Вучинић апелују на родитеље да не журе са посетом лекару, уколико температура није превисока и дете је доброг општег стања.
„Уколико температуте нису јако високе, саветујем да сачекају дан, два. Спуштају температуру, одржавају проходност носа и да се јаве уколико температура дуго траје (преко три, четири дана), или су присутни неки неуобичајени симптоми: исцрпљујући кашаљ, да дете одбија да једе, да је нерасположено и није активно“.
Докторка Пантовић Вучинић додаје да су респираторне инфекције карактеристичне за овај период године. Имајући у виду да их је могуће превенирати, препоручује одређене мере заштите:
„Имали смо интензиван налет у претходне три недеље јер је било топло време. Оно што би требало да избегавате је боравак у просторијама где има доста људи. Крећите се, будите напољу, редовно проветравајте просторије у којима боравите. Уносите доста течности, витамина, воћа, поврћа... То је оно што можете да урадите и превенирате инфекцију“.
На Педијатријском одељењу у Чајетини, кроз које некада прође и до 100 деце, тренутно раде само два лекара. То је је оптерећујуће за њих, али и за пацијенте који често немају стрпљења да чекају на ред, и ако се прегледи већ дуже време заказују. Надају се да ће ускоро добити појачање, а до тада режим рада прилагодили су ситуацији. Служба у Чајетини ради сваког радног дана од 07:00 до 14:00 часова, а дежурства у Амбуланти на Златибору организована су свакодневно, од 13:00 до 16:00 часова, током трајања сезоне.
Драгана Росић