Српска православна црква и верници данас прослављају велики хришћански празник, Богојављење. Богојављење се обележава 19. јануара и то је непокретни празник, јер се не мења из године у годину.
Ово је празник којим се завршава период који се назива некрштеним данима, а траје од Божића до Богојављења. То је период од Христовог рођења до његовог крштења у реци Јордан. Према хришћанској традицији, Христос је, када је напунио 30 година, дошао на реку Јордан како би га крстио Свети Јован.
Ноћ уочи празника, по народном веровању, отварају се небеса и на њима се указује Бог. Отварање небеса, по овом веровању, везује за испуњење жеље.
У појединим деловима Србије, девојке или жене одлазе на извор пре свитања да захвате воду. У извор или текућу воду, баца се зрневље пшенице или кукуруза уз речи: „како иде вода, тако да код нас иде берићет". Потоме се враћају кући са водом у коју је потопљен босиљак.
На Крстовдан (уочи Богојављења), као и на сам празник, после литургије, врши се велико освећење воде у храму или у порти храма. Та вода се узима и носи кући. Чува се као чудотворна света драгоценост. Никада се не квари. Њом се кропи кућа ради освећења и заштите од демона и осталих нечистих сила. Пије се током целе године ради исцељења и заштите од свих болести, очишћења од злих страсти и ради опроштаја грехова, очишћења душе и тела.
Богојављенску водицу некада су пиле труднице да би се “отвориле као небо на Богојављење” па да се лако породе. Та се вода сипа и у бунар да се прочисти ако у њега падне каква животиња. У стара времена освећена водица давала се болесницима који нису могли да оду у цркву на причест.
Обичаји и веровања
Верници се, на Богојављење, поздрављају речима „Бог се јави“ а отпоздрављају са „Ваистину се јави“. Као и код других празника, и за Богојављење постоје разни обичаји. По обичајном календару, данас почињу дани погодни за венчања.
Пливање за Часни крст и вађење крста из река и језера обичај је који се одржава у многим нашим крајевима. Од пре десетак година код Срба је обновљен стари обичај да се у реку баци крст, а младићи али и девојке се такмиче да до њега стигну и први га ухвате.
Постојало је веровање да ће младе девојке на богојављенску ноћ (18. на 19. јануар) на небу угледати лик онога за кога ће се удати. У неким крајевима девојке су користиле огледало да би угледале лик суђеног.
Такође, у појединим крајевима младе девојке месе по четири лоптице од теста. У три ставе папирић са именима својих симпатија, а један оставе празан. Затим се те лоптице убаце у кључалу воду и која прва избије на површину, она носи папирић са именом љубави те девојке. Уколико је испливала празна лоптица, значи да девојка још није упознала свог суђеног.
Веровало се и да време на Богојављење предсказује какво ће време бити целе године. Ако буде јак мраз или пада снег, година ће бити родна. Ако пак, буде ведро, биће сушна година. Уколико 19. јануар буде кишовит, целе године ће бити доста падавина и поплава.
Курир.рс