Иновациони бизнис центар Златибор представио је свој први златиборски Старт aп “Горска стража” који је прошао селекцију Raising Strarts 2.0. Од 24 пријављена тима, један су од оних који су добили новчана средства како би добили патент за свој производ.
Иновациони бизни центар Златибор помогао је реализацију Старт апа чије ће прво тестирање бити на подручју Златибора и његова комерцијална употреба почеће за шест месеци.
"Иновациони бизнис центар Златибор основан је од стране општине Чајетина пре више од годину и по дана у циљу подршке и развоја у предузетништву, Старт ап предузећа и иновација. Један од најзначајнијих партнера је и Научно технолошки парк уз чију подршку се индентификовао и припремио први Старт ап са Златибора, чију су идеју данас представили власници овог предузећа", рекао је Дарко Ђуровић, директор Иновационог бизнис центра Златибор.
Први златиборски Старт ап прошао је селекцију Raising Starts 2.0. реализованог у сарадњи са Научно технолошким парком Чачак који је омогућио да златиборски тим добије могућност да своју идеју реализује у пракси на начин који је користан и за ширу друштвену заједницу.
„Након ове фазе која ће трајати шест месеци подршке златном старту, надам се да ћемо даље обезбедити наставак подршке у виду финансирања кроз програме који долазе из Фонда за иновациону делатност, или кроз Старт екс програм, или, можда неки други програм. Сама идеја је изузетно потребна у целом свету тако да очекујемо одличне резултате, а ми као Научно технолошки парк јачаћемо везе са Иновационим центром Златибор и јачати наше капацитете кроз бољу опрему и кроз проширење пословног простора да се што више старта апа из целе Западне Србије развије“, рекао је Мирко Пешић, директор Научно технолошког парка Чачак.
Елоквентан и сериозно постављен старт ап, спој екологије и иновационих технологија, од посебног је значаја за друштвену заједницу будући да је база пројекта хардверско-софтверски систем који омогућава заштиту од шумских пожара.
„Наш производ се базира на развоју и примени иновативних решења, телекомуникационих и развоја у мрежи сензора који би се поставили на великим површинама у шумама и пратила би се микроклима и разни фактори који утичу на изазивање и спречавање пожара. Захваљујем се Иновационом бизнис центру који нам је помогао да дођемо до овог програма, а затим Научно технолошком парку Чачак који нам је помогао са својим ресурсима“, каже Душан Вушковић, изумитељ патента.
Систем аларма за заштиту од шумских пожара имаће могућност да се интегрише са другим системима за спречавање пожара, како за јавне површине тако и за приватна власништва шума.