22. априла 1945. године извршен је пробој логораша из логора Јасеновац. То је у Србији Дан сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату. Поводом овог дана, јуче је у библиотеци "Љубиша Р. Ђенић" у Чајетини одржан Јавни час који су реализовали ученици ОШ "Димитрије Туцовић" из Чајетине и Прве основне школе " Краљ Петар 2." из Ужица.
Историјско-књижевно вече поводом обележавања Дана сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава фашизма у 2. Светском рату, реализовали су ученици ОШ "Димитрије Туцовић" из Чајетине у сарадњи са својим вршњацима, ђацима Прве основне школе " Краљ Петар 2" из Ужица. Овај јавни час је настао на иницијативу наставнице историје, Слађане Кузељевић, која ради у обе школе , уз свесрдну подршку наставнице српског језика..
„Имамо прилику да погледмо два кратка филма о периоду и догађајима из Другог светског рата, затим презентацију коју су израдиле ученице 8/5 : Нора, Јелица и Милица из Ужица, а чланови рецитаторске секције и ученици осмог разреда читају одломке из текстова са овом ратном тематиком, односно текстова који говоре о осећањима свих оних који су кроз свој породични живот били учесници у овим немилим догађајима и то су писци кој су нам то пренели кроз време... Заиста, некако деци омиљена песма постане „Крвава бајка“ јер умеју да развију емпатију и да саосећају са том децом која су страдала, а била су њиховог узраста“, каже Јагода Јеремић Љубојевић, наставница српског језика и књижевности
Овом приликом читани су одломци из романа, дневника и писама: Данила Киша, Давида Албахарија, Хилде Даич, Ане Франк, Десанке Максимовић. Временски период и дешавања из 2. Светског рата деца најбоље разумеју кроз приче својих вршњака који су, као Ана Франк, писали о том времену и свом преживљавању.
„Веома је све емотивно и оставља велики утисак, верујем не само на мене него и на остале, поготово када прочитамо нешто што је везано за децу наших година и тада замишљамо да смо у њиховој ситуацији . И не само тада, већ и сада се понављају исте такве грешке неких људи. Људи не знају да цене то што је било у прошлости и мисле да је историја досадна, а кроз историју можемо да научимо много, да не понављамо исте грешке“, рекла је Јована Кузељевић, ученица ОШ „Димитрије Туцови“, Чајетина.
Кроз презентацију о почињеним злочинима ученици су објаснили појам антисемитизма, холокауста, фашизма, све пропраћено текстом и документовано фотографијама из логора смрти и писмима логораша.
„Хтели смо да сликама дочарамо данашњи визуелни израз сећања на жртве Холокауста, а уз пар речи ћемо те слике и објаснити. Желимо да се присетимо свих лоших ствари које су се десиле током Другог светског рата, да се грешке не понављају. Зато је историја мајка живота“, каже Милица Гавриловић., ученица ОШ „Краљ Петар 2.“, Ужице.
Министарство просвете и Завод за унапређивање образовања и васпитања Републике Србије установили су репозиторијум ресурса посвећен култури сећања, са циљем пружање системске подршке наставницима и ученицима који реализују активности посвећене теми прошлих ратова, уз пијетет према жртвама свог, али и свих других народа.
М.Ранковић Луковић