"Изабрана писма књижевника"

У сарадњи са Универзитетском библиотеком „Светозар Марковић“ библиотека „Љубиша Р. Ђенић“ је приредила промоцију књиге „Изабрана писма књижевника“ из Архивске збирке Јоце Вујића , аутора др Татјане Брзуловић Станисављевић и Василија Милновића. Ова богата збирка садржи 2 965 докумената а грађа обухвата период од 1581. до 1918. године.

Писма, признанице, судски акти, телеграми из српско-турског рата и балканских ратова, књижевни састави..., све то чини архивску грађу коју је Јоца Вујић, колекционар уметнина, библиофил, велики добротвор српског народа и велепоседник, завештао београдском Универзитету 1931.године. Ова грађа, сан сваког историчара, била је основа за настанак две књиге Др Татјане Брзуловић Станисављевић: „Породична преписка кнеза Милоша Обреновића“ и „Изабрана писма књижевника“ која је представљена чајетинској публици.

Jovan_Jovanovic_Zmaj

„Ја сам се фокусирала на неколико књижевника. То је био мој избор, према неком мом личном афинитету“, каже ауторка, Др Татјане Брзуловић Станисављевић. „ Хтела бих да споменем Јована Јовановића Змаја. У збирци Јоце Вујића сачувани су 3 његове песме у рукопису, 4 прозна дела и једно писмо Митрополиту Николајевићу.Врло је занимљиво да су то рукописи његових књижевних састава који су писани његовом руком, богато су илустровани и потписани су иницијалима ЧЗМ (чика Змај). Пронашла сам податак да је само једна прича, „Облак“, објављена у неким сабраним делима који је Матица српска објавила 1983. године. За остале саставе - песме и приче, нисам пронашла никакав податак те сам предпоставила да га је можда смрт спречила да их објави.“

Joca-Vujic

Подједнако занимљиво за аутора била је преписка и разна друга документација Ђуре Даничића, један од највећих радника на подручју испитивања српског језика. У „Изабраним писмима књижевника“ заступљен је и Вук Стефановић Караџић, Симо Матавуљ, Милица Стојадиновић Српкиња, Стојан Новаковић, Јанко Веселиновић и други. Ова књига је изузетно значајна како за библиотекарство и архивистику као информационе науке., тако и за нашу културну и књижевну историју.

Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs