Библиотека „Радован Бели Марковић“ из Лајковца организовала је презентацију изложбе „Димитрије Туцовић – раднички витез“, аутора Снежане Ђенић, историчар, музејског саветника и директора Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић“ из Чајетине. Изложба је отворена у среду, 20. новембра 2024. године у Библиотеци „Радован Бели Марковић“.
Ова културно-историјска поставка позиционира живот Димитрија Туцовића у оригиналну перспективу лика истакнутог вође и теоретичара и једног од оснивача социјалистичког покрета Србије у лик радничког витеза, уз примесе до сада не обрађиваних делова његовог личног живота, његових „интелектуалних љубави“.
Како Снежана Ђенић каже: „Изложба је својеврстан покушај да се од сачуваних докумената расветли и илуструје животни пут и политички рад овог великог пацифисте који спада у ред знаменитих Срба.
У време када је Туцовић ступио у политички живот у Србији није био модеран индустријски пролетаријат, а радничку класу тог доба чинили су занатски радници, трговачки помоћници и шегрти, положај радника био је веома тежак. Туцовић је у таквим условима успео да органзује модеран раднички покрет, да образује Српску социјалдемократску странку која је била јединствена појава на политичкој сцени Србије. Водио је огорчену борбу за права радника и успео да најпре утиче на свест људи што је било од великог значаја, а потом и на српско законодавство и да онима који су били обесправљени и унижени омогући што пристојнији живот. У томе и јесте највећи значај његовог дела.“
Изложба је приказана поводом 110 година од Колубарске битке, током које је, на Врачем брду код Лајковца 1914. године погинуо Димитрије Туцовић.
Колубарска битка или Сувоборска битка је најзначајнија битка између војске Краљевине Србије и Аустроугарске у Првом светском рату. Вођена је у новембру иp децембру 1914. Године. Окончана је успешном противофанзивом коју су извеле снаге Прве армије под командом генерала Живојина Мишића, против бројније и боље опремљене аустроугарске војске, у тренутку када је цео свет очекивао вести о капитулацији Краљевине Србије.
Прва фотографија преузета са lajkovacnadlanu.rs