Поводом Дана победе над фашизмом, Самир Аслани, власник портала Златибор. тв и Музеја макета, отворио је изложбу макета борбених авиона који су учествовали у 2. Светском рату. Овом занимљивом дешавању присуствовали су чланови историјска и новинарске секције ОШ "Димитрије Туцовић" са својим наставницима и директорком.
https://www.youtube.com/watch?v=Pj03rrDOXwAМакете борбених авиона из 2.светског рата које су користиле савезничке државе: Велика Британија, Француска, Америка, Русија, Југославија..., данас су у Музеју макета на Златибору причале своју причу. Била је ово полусатна шетња кроз историју на један другачији начин.
"Нама је увек драга сарадња са Самиром Асланијем из простог разлога што је човек велики љубитељ историје, нарочито историје 1. и 2. Светског рата. Сваке године имам ту част да одржи један час ученицима о 1.Светском рату. Има сасвим другачији приступ од оног који ја имам; много занимљивије ствари им исприча него ја која се држи оног школског градива", каже Ана Васиљевић, наставница историје ОШ "Димитрије Туцовић". "Такође, јако је корисна ова његова макетарска изложба јер деца ту увиђају на практичан начин какви су били авиони, њихово наоружање и слично."
Самир Аслани у својој колекцији има око 500 авиона, а на овој изложби представио је педесетак авиона који су били битке у овом веома динамичном рату у којем је ваздухопловство доживело брз развој. Макете су, каже власник Музеја , добар медијум преко којих се прича о ваздухопловству у ратном периоду може учинити стварнија, упечатљивија.
"Када је у питању Србија, ми смо имали веома добру авијацију и на почетку 2. Светског рата, а ушли смо у историју као држава која је успела у условима герилског рата да зароби већи број непријатељских авиона и да их употреби против њих у борби. То до тада никоме није пошло за руком, осим нас. Бити пилот је и даље престижно занимање, а када деца чују причу о томе како су изгледали пилоти у то време, колико су морали да буду психички и физички спремни, то им делује баш занимљиво јер говоримо о периоду када нема радара, када нема навођених ракета, када ви у ствари зависите у потпуности од својих рефлекса, свог вида, да ли ћете преживети у борби, или не", објашњава Аслани .
Младим члановима новинарске и историјске секције било је пуно тога занимљиво, као на пример одабир и обука тадашњих ваздухопловаца, велико учешће и изузетан допринос жена у Другом светском рату, приче преживелих након бомбардовања Хирошиме и Нагасакија и слично.
" Мени је привукло пажњу то што су авионе називали именима својих вољених дама, жена, или другова. Била ми је такође занимљива прича о томе да је један стари тип авиона, двокрилац, могао да направи толику штету великим бродовима и да их униште", прича своје утиске Јана Марјановић ученица 8.разреда. И остали су описали своје импресије појединим детаљима.
Никола Вујичић: "Веома ми се свидео део изложбе где је представљена револуција авиона америчких, јапанских, енглеских, руских ... "
Ивона Пећинар: "Заправо, ја волим историју и занимљиве су ми приче о рату. Волим да гледам инсерте на јутубу, да гледам историјске филмове, тако да ми је ово било веома занимљиво."
Лазар Марић: "Ову занимљиву изложбу могу да погледају сви ученици; научиће нешто ново, нешто ће запамтити и могу неком другом о томе причати."
Изложба ће бити отворена наредних месец дана, али због епидемиолошке ситуације пожељно је да се посета најави контактирањем власника Музеја макета преко ФБ странице. До краја године планирана је још једна изложба посвећена развоју југословенског и српског ваздухопловства.
Мирјана Ранковић Луковић