Изложба о историји српске и југословенске кошарке „Путеви успеха“ отворена је у конгресној сали Чиготе поводом 95 година од почетка кошарке у Србији и 70 година од оснивања кошаркашког савеза.
На отварању изложбе директор Чиготе Жељко Стакић је рекао да је логично да се овакви догађају организују у овој установи јер Чигота има јаке везе са спортом, кроз сарадњу са бројним спортским колективима или кроз пројекте као што је Олимпијско срце. Изложбу су посетила и деца и и руководиоци кампа „Александар Николић“ који се на Златибору одржава 43 године, а детаљи из историје кампа су такође изложени. Један од покретача кампа и координатор фондације „Спорт младих“ Братислав Ђорђевић део је организације и претходне три сличне изложбе на Златибору:
"Ова изложба је посвећена свима који су дали фантастичан допринос да наша кошарка буде на овом месту. Ми смо наследници оне репрезентације која је освајала медаље. Драго ми је што овде видим младе који схватају да без рада, кампова нема могућности да се напредује и да и они могу да виде како се кретала наша кошарка. Две ствари су битне: прво захвалност играчима и пре свега њима јер сви су ту због играча и стручњацима без којих наше кошарке не би било. Друго је захвалност медијима, функционерима, спонзорима и онима који улажу средства да би све функционисало,"
каже некадашњи тренер и отац селектора Александра Ђорђевића. Присуствовали су и председник Кошаркашког савеза региона западне Србије Зоран Биорац и некадашњи кошаркаши који су на Златибору Мишко Марић и Мирослав Пецарски.
Изложба садржи фотографије и податке у хронолошком низу од почетака кошарке на овим просторима, преко првих утакмица, селекција и пионирског рада у којем су се истакли Небојша Поповић, Радомир Шапер, Бора Станковић и Александар Николић. Уследило је формирање генерације за прве медаље током 50их и 60их када је предњачио Радивој Кораћ, па и прва титула првака света 1970. Изложене су фотографије и наредне успешне генерације са Ћосићем, Кићановићем, Далипагићем... као и будућих планетарних звезда попут Дивца, Петровића, Рађе, Кукоча. Приказан је и трофејни период после распада Југославије са Обрадовићем, Ивковићем и Пешићем на клупи, односно Бодирогом, Дивцем, Даниловићем, Стојаковићем и осталима на терену, све до актуелне генерације која има четири сребра са највећих такмичења у последњих 10 година.
М. Ј.