Ове године традиционални "Дани шљиве" у Блацу одржани су онлајн, а како је у току представљања оценио Марко Селаковић, шеф Канцеларије Привредне коморе Србије у Дубаију, потенцијал српског тржишта шљиве изузетно је велики и могао би да буде конкурентан на тржишту Блиског истока. Као предности извоза шљиве на тржиште Блиског истока Селаковић је истакао бесцарински увоз, симболични ПДВ од 5 % и могућност директног контакта произвођача.
Више од 450 учесника пратило је излагање, а Селаковић је рекао да, за успешност ове трговине, домаћи извозници морају да обрате посебну пажњу на ГЦЦ стандард који важи у свим земљама овог краја. За тржиште Блиског истока Селаковић предлаже узгој сорти као што је "аженка" која је врло популарна у овом делу света.
Србија је међу глобалним лидерима у производњи шљиве, а водећи региони су Мачвански, Колубарски и Шумадијски округ. У 2019. години произведено је 558.930 тона шљиве, а 75 % шљиве у Србији, у којој доминирају старе аутохтоне сорте, користи за ракију. Сортимент шљиве на нашим просторима је знатно другачији него сортимент шљиве на другим подручјима која су оријентисана ка извозу на Блиски исток - каже Селаковић.
Предуслови за сарадњу са Блиским истоком су, додаје, висок квалитет производа, добро паковање, прецизност у договорима о количини и поштовање рокова.
Пошто говоримо о премијум тржишту, производ мора да буде изузетног квалитета, изгледа, дизајна. Произвођачи морају да буду удружени да имају што укрупњенији засад, што укрупњенију производњу ако хоћемо да успешно пласирамо робу и озбиљне количине на тржиште Блиског истока - каже Селаковић.
Домаће произвођаче позвао је да се за подршку обрате Канцеларији Привредне коморе Србије у Емиратима, која је на располагању и за подршку у покретању бизниса, повезивању са дистрибутерима, пружању информација које се тичу тржишта.
Поред привредних друштава, предузетника и произвођача шљиве, на онлајн представљању "Дана шљива" учествовали су и представници Регионалне привредне коморе Ниш, Регионалне развојне агенције Ниш, Пољопривредне стручне саветодавне службе Прокупље као и представници компанија за производњу и прераду воћа.
Извор:Јужне вести