На јавној дебати о буџетском суфинансирању медијског садржаја у јавном информисању између осталог говорило се о темама од јавног интереса које би требало да буду застпљене у медијском извештавању, али и о оталим проблемима са којим се суочавају локални медији.
Независно удружење новинара Србије (НУНС) представило је у Чајетини механизам оформљен за дефинисање јавних интереса који би требало да буду заступљени у извештавању медија суфинансираних кроз конкурсе. Овај механизам који подразумева договор локалних власти и грађана о темама које су битне за живот локалне заједнице НУНС је прошле године представио у Шапцу, Параћину и Свилајнцу, а ове године се пројекат осим у Чајетини наставља у Новом Пазару и Пироту.
"Локална самоуправа у сарадањи са цивилним друштвом непосредно у оваквој једној дебати непосредној и опуштеној, а озбиљној и одговорној заједно треба да дође до неких конкретних тема које јесу од интереса за локалну средину. Сви ми знамо да у Србији није исти јавни интерес у свакој локалној самоуправи, нити је приоритет исти,"каже генерални секретар НУНС Светозар Раковић. Општина Чајетина ове године је одвојила 24 милиона динара намењених медијима кроз конкурсе, а као јавни интерес је између осталих одредила промоцију туризма па су средства додељивана и медијима из осталих градова Србије. Председник општине Милан Стаматовић рекао је да руководство Чајетине не врши притисак на медије које суфинансира, као и да нема ништа против критике и истраживачког новинарства које уважава мишљење друге стране што, како он каже, није случај са националним медијима.
Новинар листа Данас Ненад Ковачевић из Ужица истиче да постоје мањкавости у суфинансирању локалних медија кроз пројекте.
"Често се бирају теме које иду на руку локалној власти. У тим темама се не иде тако дубоко и далеко у анализама, писању и извештавању зато што, ето, наљутиће се неко из локалне власти па следеће године нећемо добити новац, то је један ниво. Други ниво јесте што за неке пројекте који су амбициозни тај медиј нема ресурсе. Треће, када дође следећи конкурс за судинансирање нема тих наративних или финансијских извештаја, нема евалуације тих пројеката, не зато што медији то не желе или не могу, него зато што локалне самоуправе то просто не траже,каже Ковачевић. На дебати којој су поред локалних медија у мањем броју присуствовале и организације цивилног друштва и грађани говорило се и о административним детљима конкурса за медије, најбољем начину за оцењивање рада суфинансираних медија, новој медијској стратегији, али и притисцима власти и осталим проблемима које локални медији имају. Закључак је да је за одређивање и постизање јавних интереса у информисању потребно више учествовања грађанске јавности у процесу доношења одлука. https://www.youtube.com/watch?v=CuPBt8l5kQI&feature=youtu.be