Сви они који не испуне оба услова за одлазак у пензију, старосни и године стажа, имаће мању пензију. У неким случајевима је то и до 20 одсто ниже од износа који би месечно добијали да су испунили оба услова. То међутим не мора бити коначно стање, јер Закон даје могућност да се пензија накнадно повећа.
Мушкарци у Србији одлазе у пензију са 65 година живота и минимум 15 година радног стажа. За жене је ова граница још увек нижа – 63 године и шест месеци живота, али такође минимум 15 година стажа. Ако се један од ова два услова не испуни, пензија ће бити нижа, пише Нова.рс.
У случају превременог пензионисања, када није испуњен услов који се односи на године живота, пензија може да буде нижа и за 20 одсто.
Ако би се неко, на пример, пензионисао са 62, уместо 65 година, његова месечна примања би, уместо 50.000 динара, износила око 44.000.
Закон о ПИО, наиме, каже да се за сваки месец до 65, односно 63,5 година живота, износ пензије умањује за 0,34 одсто, а у збиру највише 20,4 процента.
Дакле, одлазак у превремену пензију са собом носи ове последице, а ових пензионера је у Србији 2022. године било 63.868. Овај број се из године у годину повећава.
Једини начин да се пензија повећа, јесте да пензионер поново почне да ради, а то може да ради до испуњења “регуларних” услова за пензионисање – 65, односно 63,5 година живота.