Активности које се ових дана одржавају на Златибору су завршне промотивне активности на пројекту прекограничне сарадње који Национални парк "Сутјеска" Тјентиште имплементира већ 24 месеца са својим партнерима из Србије а то су Шумарски факултет Универзитета у Београду и ЈП "Србија шуме". 24 месеца се вредно радило на спровођењу свих активности које финансира ЕУ из средстава ИП из програма за прекограничну сарадњу Србија - БиХ 2014 - 2020.
https://www.youtube.com/watch?v=H747W-xN1hE&ab_channel=TV%C4%8CajetinaГлавни циљ пројекта јесте умрежавање партнера научно-образовних институција са простора Србије и БиХ али и шире, који се баве заштитом биодиверзитета, унапређењем животне средине и управљањем заштићеним подручјима. Пројектом је обухваћено пет заштићених подручја - Парк природе Златибор, Озрен и Јадовник, Камена Гора, Милешевска река и Национални парк "Сутјеска" у БиХ.
"Данашња регионална конференција је друга по реду у оквиру овог пројекта и уједно је завршна активност на самом пројекту где представљамо све резултате које смо постигли у оквиру пројекта и заиста нам је драго што су ове завршне активности управо овде у Парку природе на Златибору. Захваљујем се нашим партнерима што су нам омогућили и угодан боравак и подршку и помоћ током целог трајања пројекта и надам се да и у будућим нашим и њиховим плановима може бити места за наше партнерство", каже Мирјана Радојић, руководилац сектора за развој и унапређење Националног парка Сутјеска.
Кроз пројекат је развијено доста едукативних програма који су циљано усмерени на основно и средње школско образовање а овај мултифункционални центар поред смештајних капацитета за смештај ученика, студената и професора има и лабораторије за извођење разних теренских истраживања и експеримената на самом лицу места.
"Осим оснивања и опремања објекта Центра за научно истраживање и екологију на Тјентишту такође је рађено и на обнови и успостављању тематских стаза у свих пет заштићених подручја, потом смо развили и стратешке документе који се тичу унапређења степена заштите у свим заштићеним подручјима, мониторинга, мапирања одређених карактеристичних биљних и животињских врста у заштићеним подручјима. Посебан акценат дат је младима где се у прекограничном подручју обухватило 12 основних и средњих школа и спроводиле су се кампање чишћења школских дворишта, кампању израде најбоље фотографије међу ученицима и активности су биле разноврсне и многобројне и постигнути су готово сви циљеви које смо сами себи поставили на самом почетку овог пројекта".
Свест о очувању животне средине мора бити најразвијенија код запослених који раде у заштићеним подручјима јер су они ти који стимулишу и подстичу друге на слично или исто размишљање а даљи планови у првом реду укључују заштиту и повећање нивоа квалитета свих услуга које једно заштићено подручје нуди.
Данка Миловановић