Кампања "Устани против насиља"

Поводом међународног дана жена, Удружење грађана “Златиборски круг” прикључује се кампањи "Устани против насиља" коју организује удружење Феномена у сарадњи са удружењима Дечији центар (Зајечар), Имам идеју (Краљево), Центар Е8 (Београд), Женски центар (Ужице), СОС женски центар (Нови Сад), Форум жена (Пријепоље), Виктимолошко друштво Србије (Београд), Удружење Ромкиња “Нада” (Алексинац), Женска алтернатива (Сомбор) са циљем да се укаже на обавезу Републике Србије да прилагоди законску регулативу међународним стандардима, а која се односи на дефинисање сексуалног насиља и силовања.

“У нашој земљи силовање је законски дефинисано и препознато само кроз употребу силе и претње. То није према европским стандардима који кажу да је сексуално насиље, укључујући силовање, сваки чин сексуалне природе који се спроводи против воље или мимо пристанка жртве. Жртве врло често не могу да пруже отпор, на пример због здравственог стања, промењеног стања свести или услед нормалне психолошке реакције на сексуално насиље. Због тога је јако важно да наша држава промени дефиницију силовања што пре и прилагоди законе на тај начин да сви насилници буду адекватно кажњени”, сматра програмска директорка Удружења „Феномена“ Марија Петронијевић и чланица Саветодавног одбора у WАВЕ мрежи.

У европској WАВЕ мрежи учествује више од 150 женских организација из 46 земаља у Европи (WАВЕ – Мрежа жена Европе против насиља), уједињених око идеје да притисак јавности ствара промене и да је примена Истанбулске конвенције пресудан корак ка окончању насиља над женама! ФЕНОМЕНА већ пету годину у оквиру WАВЕ Степ-ап! кампање улаже напоре за заустављање насиља над женама и за подизање свести јавности о том питању. Устани! против насиља кампања у Србији придружује се подршци борби младих глумица које су биле довољно оснажене да пријаве сексуално насиље.

Вредности на којима почива "Устани против насиља" (Степ-ап!) кампања:

Притисак јавности створиће промене. Људи су заједно јачи. Морамо да мобилишемо, организујемо и изградимо заједнице способне да стоје заједно и захтевају промене. Знање и образовање су моћни. Бесплатан приступ информацијама је пресудан за покретање промена. У Европи је Истанбулска конвенција најмоћније правно средство у нашим рукама; његова примена је пресудан корак ка окончању насиља над женама.

ФЕНОМЕНА континуирано у оквиру кампање #СОСпротивНасиља скреће пажњу јавности да у нашој земљи сексуално насиље и силовање још увек људи разумеју искључиво ако злостављач користи силу јер ни сама држава нема законски добро дефинисан проблем. Држава је дужна да кроз закон промени дефиницију да би тужиоци и судије могли да поступају према међународним стандардима у овој области, према којима је “сексуално насиље вагинална, анална или орална пенетрација сексуалне природе на телу другог лица без њеног/његовог пристанка, коришћењем било ког дела тела, односно предмета… Навођење другог лица на покушај сексуалних радњи са трећим лицем без њеног/његовог пристанка. Пристанак мора да буде добровољан исход слободне воље лица према процени у контексту датих околности.” (Истанбулска конвенција, члан 36).