Канцеларија "Златиборка" за подршку сеоских жена - носилаца пољопривредног добра (видео)

пројекат подршке

У Чајетини је завршен пројекат "Програм локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва" у који су биле укључене општина Чајетина, ПД "Златиборски еко-аграр", Удружења "Златиборски плодови" и "Савез сеоских жена Чајетине", а уз  подршку Тима за социјално укључивање влада Србије и  Швајцарске.

https://www.youtube.com/watch?v=rLNb8ieQVrg

Главни резултат пројекта "Програм локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва" у Чајетини јесте оснивање пољопривредно-едукативне Канцеларије "Златиборка" која се налази у оквиру ПД "Златиборски еко-аграр", која првенствено служи да пружи подршку женама које живе у сеоским подручјима и чији је рад прилично маргинализован.

"У протеклих годину дана са женама су рађене константне едукације, што на тему њиховог економског оснаживања, што едукације из дигиталне писмености, како би им помогли да своје производе пласирају на тржиште. Ту су биле и психолошке радионице . Најзначајније од свега је да ова канцеларија наставља са радом и да је један од њених пројеката и промоција квалитета Жига са Златибора. Сви знамо да већину тих производа производе саме жене, а некако тај рад није видљив. Као промоција свега набројаног, биће приказан промотивни филм "Добро са Златибора", а биће постављене и четири инфо-табле на "Стази здравља" ка Споменику на Златибору, и урађен  каталог са традиционалним производима. У оквиру Пројекта је започета израда елабората за заштиту географског порекла златиборског кајмака и сира који су такође производи наших вредних домаћица , тако да ће на изради елабората Канцеларија наставити даље са радом", објашњава Катарина Мурић из ПД "Златиборски еко-аграр".

У овом Пројекту учествовало је активно петнаест жена, док су се поједине укључивале по потреби и могућностима. У току Пројекта подељени су грантови за шест жена које су носиоци пољопривредних газдинстава, и то: сушаре за воће, опрема за мужу и производњу сирева као и опрема за прераду воћа и поврћа.

"Грантове су добиле: Данијела Баковић из Криве Реке, Ирена Мишевић са Рудина, затим Загорка Дидановић из Јабланице, Јелена Тодоровић из Голова, Ана Дабовић из Сирогојна и Драгана Меловић из Рожанства. Постоји интересовање жена које се баве ручним радовима и које су биле на овим едукацијама. Нама је циљ да мало проширимо чланство у удружења, али и да активирамо друге жене које не морају бити чланице ни једног од женских удружења".

 

У оквиру овог пројекта планирана су студијска путовања која за сада нису могла бити реализована због епидемиолошке ситуације, али ће се по могућству остварити до краја године, а организоваће се и сајмови на подручју општине Чајетина. Заинтересоване власнице пољопривредних газдинстава за сарадњу са овом канцеларијом могу се јавити надлежнима у просторијама "Еко аграра" где ће добити потребне одговоре и помоћ.

Мирјана Ранковић Луковић