Караван омладинског предузетништва, у организацији Привредног форума младих, Привредне коморе Србије и Студентске конференције Универзитета Србије, уз подршку Министарства привреде, јуче је посетио Златибор. Будући предузетници, махом студенти Државног универзитета из Новог Пазара имали су прилику да чују нешто више о доброј пракси и добију корисне информације о пословању. Први дан Студентске конференције отворен је панел дискусијом на тему “Предузетништво младих као развојни потенцијал Србије”.
Циљ “Каравана омладинског предузетништва – Привредни форум младих 2016” јесте да се млади широм Србије упознају са могућностима и изазовима оснивања и успешног вођења сопствених предузећа, како би оснивањем нових радних места допринели смањењу стопе незапослености у нашој земљи и јачању њене привреде.
"Знамо да је незапосленост младих алармантан појам и нешто на чему треба радити, ако хоћемо да градимо нашу привреду и будућност наше државе. Сам караван је концептуално на једно место довео све оне аспекте који младим људима могу да пренесу како своје искуство, тако и информације о потребама и о могућностима покретања предузећа", рекао је Владимир Радовановић, координатор пројекта "Караван омладинског предузетништва".
Директорка Сектора за привредни систем Привредне коморе Србије Нермина Љубовић истакла је чињеницу да високообразовни систем и поред тога што даје квалитетно знање, ипак не даје потребне вештине које би младима омогућиле да дају свој максимум чим се запосле, већ им је потребно додатно и континуирано учење за одређени посао.
"Млади су потенцијал који не смемо занемарити и који не смеју да занемаре ни много богатије земље него што је наша. Млади својом иновативношћу, знањем, спремношћу да преузму ризик, могу направити преокрет и допринети привредном опоравку и развоју нашег друштва, као и смањењу незапослености које је једно од горућих проблема. Према анкети Светске банке, 40 одсто испитаника се изјаснило да би ушло у приватни бизнис, али само је 8 одсто спремно да заиста крене у тај посао, док чак 85 одсто сматра да је приватни бизнис велики ризик и свој неулазак у приватни посао објашњава неповољним пословним амбијентом”, истакла је Љубовић.
Петрашин Јаковљевић, председник Регионалне привредне коморе Краљево истакао је значај подизања свести о предузетништву и изразио уверење да је та одговорност како на родитељима, тако и на наставном кадру на свим нивоима, али и на читавом друштву. Он напомиње да би млади људи требали од малена да се изграђују и да се у њима ствара предузетнички дух, уз поштовање етичких норми.
Ирфан Дугопољац из Министарства привреде говорио је о пројекту Година предузетништва, која представља пакет разних мера и активности државе, чији је циљ да се помогне предузетницима који покрећу свој бизнис, или су га до једног нивоа већ развили, кроз пружање директне финансијске и нефинансијске помоћи.
"Опредељена средства су нешто више од 16 милијарди динара, где је 4,4 милијарде намењено за бесповратна средства. Остали део средстава намењен је за кредите и гаранције које су повољније од оних које нуде комерцијалне банке. Све информације о програмима и пројектима доступне су на званичној интернет страници "Година предузетништва". Овим путем апелујем на све оне који желе да започну бизнис, или на она предузећа која су већ у развоју, да погледају који су то програми. Укупно има 33 програма директне подршке, нека се нађу у тим пројектима и искористе ову годину предузетништва за почетак посла или за развој својих предузећа", додаје Дугопољац.
Караван је до сада успешно обишао Суботицу, Нови Сад и Крагујевац, а следећа станица након Златибора је Ниш, након чега следи званично затварање првог дела пројекта 11. априла у Привредној комори Србије и почетак конференције “Привредни форум младих 2016”.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs