Локалне самоуправе ће добијати 75 одсто новца, уместо садашњих 30, од сваког наплаћеног саобраћајног прекршаја на њиховом подручју, а буџету Србије би припало 25 одсто.
Локалне самоуправе ће добијати 75 одсто новца, уместо садашњих 30, од сваког наплаћеног саобраћајног прекршаја на њиховом подручју, а буџету Србије би припало 25 одсто. То стоји у предлогу МУП Србије, по новом Закону о безбедности саобраћаја који је у изради.
Овај предлог наишао је на опште одобравање свих учесника другог стручног семинара "Унапређење система безбедности саобраћаја" којег је на Копаонику организовала Агенција за безбедност саобраћаја Србије уз сарадњу са МУП Србије.
Директорка Агенције за безбедност саобраћаја Србије-Јасмина Милошевић каже да је Локалним самоуправама по овом основу припало у 2018. око 12,3 милиона евра . Да би унапредили безбедност, смањили број настрадалих потребно је да сви и државни органи и локална самоуправа дају пуни допринос. Један од циљева овог семинара на коме учествује 330 представника локалних самоуправа је да се кроз размену искустава дође до најбољих решења.
Иако новца има довољно за бројне пројекте (по закону ова средства могу да се троше само ради побољшања безбедности саобраћаја), мали број локалних самоуправа успева да их потроши, тек око 36 одсто.
У марту је формирана Стручна група за израду новог Закона о безбедности саобраћаја Србије и предлог је био нова прерасподела средстава како би локал добио што више. Предлог је да се донесе Правилник о коришћењу тих средстава на основу кога би Агенција одобравала пројекте локалних самоуправа као и да се неутрошена средства враћају у буџет Републике Србије јер би то натерало општине и градове да се више потруде. Од тих 75 одсто колико би добијале локалне самоуправе би морале да утроше 30 одсто на побољшање инфраструктуре.
Извор: Вечерње новости