Несавесни возачи који једу, пију, претурају по торби док возе аутомобил или раде нешто друго што им одвлачи пажњу, могу да плате казну до 150.000 динара и да заврше у затвору од 45 до 60 дана.
Према Закону о безбедности саобраћаја сваки учесник у њему је дужан да се понаша тако да никог не омета, угрожава или повреди, као и да предузме све мере ради избегавања или отклањања опасних ситуација које изазове неко други.
Ово начело Закона у најширем смислу може да обухвати јело, шминкање или било коју другу радњу коју возач обавља.
,,Према чак два члана Закона возач не сме да предузима радње које ометају његову пажњу при управљању возилом", рекао је за "Телеграф" председник Прекршајног суда у Београду, Милан Мариновић.
,,Уколико се прекрше та два члана Закона, казна зависи од околности случаја. Најмања казна, коју неко у овим ситуацијама може да плати, јесте 3.000 динара. То је у случају да се ништа није десило. Тад се пише прекршајни налог. Међутим, уколико је узрокована несрећа, казна је од пет до 15 хиљада динара и особа иде на суд", објаснио је Мариновић.
Како каже Мариновић, теоретски ове радње за воланом могу да се третирају и као насилничка вожња. Тад казна може да буде и 50 пута већа.
,,Насилничка вожња је свако поступање возача које је у грубој супротности са правилима саобраћаја и приликом које возач не показује обзир према безбедности осталих учесника у саобраћају, тако да теоретски и шминкање може да потпадне под такву вожњу”, прича председник Прекршајног суда у Београду.
У случају радње за воланом која одвлачи пажњу, апотпадне под насилничку вожњу, казна је од 120.000 до 140.000 динара. Особа остаје без дозволе девет месеци, добија 15 поена и затворску казну од 30 до 60 дана која може да се замени радом у јавном интересу од 240 до 360 сати.
,,Ова казна је у случају да се не догоди несрећа. Међутим, уколико до ње дође, онда је казна од 130 до 150 хиљада, десет месеци забране управљања возилом, 17 казнених поена, затворска казна од 45 до 60 дана затвора!", рекао је Мариновић.