Пројекат примарне селекције отпада на територији општине Чајетина уведен је у септембру протекле године. Циљ локалне самоуправе на челу са КЈП „Златибор“ Чајетина био је повећати количине сувог отпада и на тај начин смањити количине отпада које завршавају на депонији. У спровођењу пројекта примарне селекције отпада едукација становништва је кључна и обавеза КЈП „Златибор“ Чајетина јесте да становништво општине Чајетина и целокупну јавност извештавају о свим активностима овог јавног предузећа. Овога пута, подељене су информације везано за количине сувог отпада које су прикупљене од почетка реализације пројекта па све до данас.
Примарна селекција отпада у општини Чајетина уведена је сукцесивно, односно по фазама у одређеним деловима насеља, што је утицало и на постепено повећање количина сувог отпада које су предаване. Количине су се повећавале из месеца у месец и захваљујући доброј сарадњи суграђана, предате су завидне количине сувог отпада.
"Од 15. септембра прошле године па све до 15. фебруара ове године у Регионални центар за селекцију отпада „Дубоко“ Ужице, предато је укупно 56 тона 820 килограма сувог отпада што је итекако добар резултат. Проценат чистоће сувог отпада варира и у просеку износи 97% што нам говори да је реч о квалитетном сувом отпаду намењеном рециклажи. Од почетка реализације пројекта па до данас вршимо редовне контроле селекције. Наше екипе одлазе на терен, врше проверу да ли су наши суграђани правилно селектовали отпад или не и уколико се утврде одређене неправилности, а било их је, онда их наш тим за едукацију контактира и скреће им пажњу на све оно што нису урадили како треба, дају им савете како правилно селектовати тако да се то током саме реализације пројекта полако решава. Наш циљ је да нашим корисницима пре свега дамо пријатељски савет, да им објаснимо како треба селектовати отпад и захваљујући њиховој доброј сарадњи постигнути су овако добри резултати", каже Драгана Росић, један од чланова тима за едукацију.
Највише потешкоћа било је у стамбеним заједницама где је реч о колективном виду становања. Након одржаних састанака са управницима стамбених јединица, последње информације са терена су јасан показатељ да су и стамбене заједнице почеле са правилном селекцијом. Приликом увођења примарне селекције одређено је да се зелене канте празне на седам а плаве на 15 дана. С обзиром на велике количине отпада које генеришу привредни субјекти, било је неопходно чешће пражњење канти па су уведене додатне линије што се на терену и у пракси показало исправним.
"Примарна селекција је нешто што ће на дуже стазе донети одређене бенефите, не само по питању заштите животне средине или финансијске уштеде, већ првенствено због увођења комуналне дисциплине међу људе и побољшања комуналне хигијене. Након увођења примарне селекције примећено је само два случаја паљења контејнера након чега су се корисници одмах јавили, признали своју грешку и затражили нове посуде, што нам говори о повећаној свести код људи и повећаној одговорности."
Приликом поделе канти домаћинствима и привредним субјектима напоменуто је да уколико им један комплет канти није довољан, могу затражити додатни; домаћинства у складу са бројем чланова и привредни субјекти у зависности од потребе и количине отпада који генеришу.
"Овом приликом позивам кориснике да уколико имају било какав проблем, неке предлоге, сугестије, да позову на нашу бесплатну телефонску линију 0800/031034 или да нам пишу на мејл адресу korisnickiservis@kjpzlatibor.rs. Ту су колеге увек на располагању који ће одговорити на њихова питања и изаћи им у сусрет за све њихове захтеве".