Температурне разлике које се смењују током јесењих и зимских дана остављају одређене последице у засадима воћа па је неопходно применити одређене агротехничке мере, како би и приноси били на задовољавајућем нивоу. Одређене активности могу се обавити и током ове фазе у којој вегетација мирује.
https://www.youtube.com/watch?v=e6gBi_m7t-s&feature=youtu.beСви воћни засади тренутно су у фази мировања вегетације, но и поред тога постоје одређене активности које се могу обавити током ових зимских месеци. Међу њима је резидба јабучастог воћа, а у засадима малине може се проверити појава и бројност глодара.
"Потребно је проверити активне рупе и ако постоји потреба поставити мамке за пољске глодаре. Они се стављају у отворе и загрћу земљом. Уколико глодара ту има они ће те мамке одмах да покупе и на тај начин ћемо спречити да дође до оштећења кореног система који је веома битан за следећу сезону и уопште за опстанак засада", рекао је Миленко Гавриловић саветодавац из Пољопривредне саветодавне стручне службе Ужице.
Бројност глодара зна да буде изузетно велика па је препорука да се после топљења снега уђе у засаде и обави ова веома битна мера.
"Што се тиче засада дрвенастог воћа, нарочито младих засада, који су у близини шума или неких терена који су обрасли шумом, потребно је обратити пажњу на зечеве, глодаре, евентуално оштећење од срна које такође могу да направе сличне ситуације. Али, зечеви су познати по томе да прстенасто могу да оглођу кору у приземном делу стабла", додаје Гавриловић.
Утом случају неопходно је урадити механичку заштиту стабла или употрбити одређене препарате којих је на нашем тржишту, на жалоствеома, веома мало.
"Веома су ретки. Нама је једино регистровано средство кунилент, на бази рибљег уља и других састојака која имају непријатан мирис. Премазују се стабла са тим да би се постигао ефекат одбијања глодара", кажу из ПССС Ужице.
Ово су неке од мера које се могу одрадити у засадима воћа током овог периода, док власнике засада много озбиљнији посао очекује са првим пролећним данима. Ипак, с обзиром на сва дешавања са откупном ценом најважније је добро сагледати ситуацију у воћњаку и на основу досадашњег приноса направити рачуницу, па у складу са тим и поступати, било да је у питању одржавање постојећих или заснивање нових засада.
Извор: ТВ5 Ужице / Ана Милановић