Уз пројектни задатак радне групе Владе Републике Србије за санацију акумулације Врутци и реконструкцију фабрике воде у Ужицу, град Ужице определио се и за стављање у функцију квалитетних подземних изворишта, чиме ће се обезбедити сигурно и квалитетно снабдевање Ужица пијаћом водом,закључено је на конференцији “Вода је живот,будућност водоснабдевања Ужица и Чајетине”, која је одржана овог викенда на Златибору.
“Регионалним хидрогеолошким истраживањима утврђено је да на подручју Ужица И Чајетине постоје значајне резерве квалитетних подземних вода карстног,пукотинског и збијеног типа. Неопходна је анализа потенцијала подземних вода као ресурса водоснабдевања, а формираће се посебна комисија за припрему пројектног задатка”, рекао је директор ужичког Водовода Драган Симић.
Председник општине Чајетина Милан Стаматовић истакао је да ова општина планира да питање водоснабдевања реши са Сушичких врела, која су тренутно алтернативно извориште за снабдевање Ужица пијаћом водом, после појаве алги у акумулацији Врутци.
“Ове године планирано је да се изгради црпна станица,део цевовода И резервоара ЖЗигалски вис,како би воду довели до Мачката, Криве Реке, Трипкове и Шљивовице. Биће довољно воде и за Ужице у овој фази, али не и када воду доведемо преко целог Златибора”,истиче Стаматовић.
Чајетина, како је закључено на конференцији,у циљу очувања водних ресурса, успоставља систем за прераду и пречишћавање отпадних вода и њихову контролу. Циљ Чајетинаца је да све изворе водоснабдевања уврсте у интегрисани систем,а сви изведени радови на водоснабдевању Ужица са Сушичких врела, омогућују да се после повезивања са постојећим водосистемом општине, оствари и повезивање са акумулацијом Врутци, као додатним И алтернативним начином водоснабдевања Чајетине, закључено је на конференцији.
Конференцију “Вода је живот” иницирало је Удружење грађана Урбанера Ужице, а одржана је под покровитељством града Ужица и општине Чајетина.
Конференцији су поред руководства Ужица И Чајетине присуствовали и еминентни стручњаци из ове области из Агенције за заштиту животне средине, Института за водопривреду “Јарослав Чарни”, Института за јавно здравље “Милован Јовановић Батут”, ЗЗЈЗ Ужице и представници факултета.
Извор: zoomue.rs