Кошарка: Шутерска рапсодија за останак на првом месту

Кошаркаши Златибора

Кошаркаши Златибора победили су екипу Металца са 91:74 у дербију 28. кола Адмирал бет Кошаркашке лиге Србије на домаћем терену у Чајетини. Екипа Страјина Недовића је одиграла сјајан нападачки меч са чак 20 убачених тројки, што је најбољи шутерски учинак ове сезоне и тако остала на првом месту табеле на два кола пре краја.

Јунак тријумфа био је Филип Ђуран са чак осам убачених тројки из девет покушаја, и укупно 27 постигнутих поена. Тројке у кључним моментима је убацивао и Алекса Чабрило, а скупио је 13 поена, двоцифрени су били и Брано Ђукановић са 11 и Марко Тејић са 10 поена, док је Александар Поњавић уписао девет поена и 10 скокова. У екипи коју је водио тренер дебитант Саша Милићевић је 19 поена и 13 скокова имао Урош Луковић, док је капитен Марко Бајић додао 15 поена. Последњи меч за Металац одиграо је Џорден Дафи који се сели у литвански Лијеткабелис и играће Еврокуп.

Захваљујући одличном Луковићу Ваљевци су боље почели меч и поенима Дафија након нешто мање од пет минута игре имали и седам поена вишка, 10:3. Ипак, шут за три поена за тили час вратио је домаће у игру, погодили су најпре Протић, Грубелић и Ђуран, да би Поњавић донео свом тиму поен вишка након првих 10 минута. У наставку, Златибор је поправио дефанзивни скок и одбрану, па је серија тројки подигла публику у чајетинској дворани. Серијом 13:0 екипа Страјина Недовића у потпуности је загосподарила паркетом и водила 41:32 на полувремену.

Надахнути Ђуран је са две нове тројке одржавао разлику, али је противник успео да преко Стевановића у једном моменту приђе на само шест поена заостатка, 52:46. Домаћи су користили ротацију од три играча на позицији центра, а погођене тројке Чабрила и Јоксимовића су правиле разлику. Уз то, гости показују брзоплетост у нападу што је коштало екипу младог гостујућег тренера, па је искусни играчи Златибора кажњавају и преко Протића и Ђурана у последњих десет минута одлазе са двоцифреном разликом. До краја меча није било већих узбуђења, сјајном Ђурану се придружио бивши играч Металца Брано Ђукановић па је домаћин са великом разликом дошао до бодова, и реванширао се за убедљив пораз у првом делу сезоне.

Златибор је први на табели са 21 победом и седам пораза, колико има и Спартак који је везао 10. узастопну победу. Ипак, Чајетинци су бољи у међусобном дуелу. У следећем колу бранилац титуле гостује Здрављу у Лесковцу, а пре последњег кола у ком дочекује Чачак94, Златибор ће одиграти плеј оф АБА2 лиге у којој такође бртани титулу.